تجلیل از میرباقری، غدیریان، ده‌بزرگی و باقری در پیرغلامان


یازدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی با تجلیل از داوود میرباقری، عبدالحمید غدیریان، احد ده‌بزرگی و قاسم باقری همراه خواهد بود.

به گزارش فارس، در یازدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی که در شهر گرگان استان گلستان برگزار می‌شود، از دو هنرمند، یک شاعر و یک ناشر برجسته عاشورایی تجلیل می‌شود.

بنا بر این گزارش، داوود میرباقری (کارگردان سریال مختارنامه)، عبدالحمید غدیریان (طراح صحنه فیلم شب واقعه)، احد ده‌بزرگی (شاعر عاشورایی) و قاسم باقری (ناشر عاشورایی) در این مراسم مورد تجلیل ویژه قرار می‌گیرند.
روز هشتم آبان آیین افتتاح و شامگاه روز نهم آبان آیین پایانی اجلاس یازدهم در محل مصلی شهر گرگان برگزار می‌شود.

معرفی کتب و تالیفات عاشورائی، رونمائی تمبر ویژه اجلاس، ثبت ملی آثار فاخر استانی،  اجرای گزیده‌ای از رسوم محلی در عزاداری‌ها و تجلیل از برگزیدگان از برنامه‌های روز پایانی اجلاس است.

برگزاری کارگاه‌های علمی و آموزشی با محوریت عاشورا پژوهی، مستند سازی اقدامات و فعالیت‌ها، اجرای آیین‌های محلی، سخنرانی، رصد فرهنگی، آسیب شناسی و خرافه زدائی‌ها در برگزاری مراسم سوگواری ایام محرم از بخش‌های جانبی یازدهمین اجلاس تجلیل از پیر غلامان ابا عبدالله الحسن (ع) است.

امسال برای اولین بار قرار است طرح این اجلاس در یکی از میادین شهرگرگان نصب شود؛ همچنین راه اندازی موزه عاشورائی، تجلیل از نوغلامان حسینی، تقدیر از شعرا و هنرمندان عاشورائی، برادران اهل سنت و ذاکران فقید از بخش‌های دیگر اجلاس این دوره است.

مداحان سرشناس کشور از جمله حاج صادق آهنگران، سازگار، عالی، طاهری و بسیاری از ذاکرین ملی و بین المللی در این همایش حضور خواهند داشت، همچنین نزار القطری مداح و ذاکر شناخته شده جهان اسلام از میهمانان ویژه این همایش هستند.

اجلاس پیرغلامان حسینی همه ساله با هدف سامان دهی بیشتر و بهتر مداحان و ایجاد فضای شور و حماسه حسینی در آستانه محرم برگزار می‌شود.

Portfolio image