شبکه نمایش و پخش آثار منتخب سینمای سوئد در قالب "سینمای ملل "


بنابر اعلام روابط عمومی شبکه نمایش، این شبکه در قالب بخش سینمای ملل با پخش هفت فیلم سینمایی که از ۵ آبان ماه هر روز ساعت ۱۹ پخش خواهد شد به بررسی سینمای سوئد می پردازد.

شنبه ۵ آبان ماه:
فیلم سینمایی "نامه ای به همسرم" به کارگردانی اوتمان کاریم محصول ۲۰۱۰ سوئد است.
فیلم داستانی سه اپیزودی است که سه زندگی را به صورت موازی بررسی می کند و در نهایت این داستان ها به هم مرتبط می شوند .
فرانسیس نامارسی سیاهپوستی است که شرکتش وارد کننده صنایع دستی از آفریقا است ولی به دلیل دخالت آمریکا تعطیل شده است . او به سراغ مکس که خود نیز یک سیاهپوست است و در اداره امور اجتماعی مشاور است می رود ، اما او به دلیل قوانین موجود به فرانسیس کمکی نمی کند . از طرفی هم ماکس که پدرش در اوگاندا زندگی می کند و مریض است قصد دارد تا پولی را به حساب پدرش در اوگاندا حواله کند به همین منظور به صرافی می رود ولی بعد از چند روز می فهمد که پول به دست پدرش نرسیده است وبعد از پرس و جو متوجه می شود که ...

دوشنبه ۷ آبان ماه:
فیلم سینمایی "تجارت سیاه " به کارگردانی کاترین ویندفیلد محصول ۲۰۱۲ است.
همیلتون مامور مخفی و امنیتی نیروهای سوئد است . او که برای انهدام خرابکاران در دنیا با نیروهای ویژه ای همکاری می‌کند در یک مامور بسیار حساس دعوت می شود.


چهارشنبه ۹ آبان ماه:
فیلم تحسین شده "توت فرنگی های وحشی"به کارگردانی اینگمار برگمن محصول ۱۹۵۷ است.
توت فرنگی‌های وحشی برنده جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین در سال ۱۹۵۸ و جایزه گلدن گلوب برای بهترین فیلم خارجی در سال ۱۹۶۰ شد. این فیلم همچنین نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی شده بود. توت‌فرنگی‌های وحشی از اولین نمونه‌های برجسته استفاده از جریان سیال ذهن در سینماست.
تنهایی مردی که به نزدیکی مرگ رسیده و این تنهایی، در سینمای برگمن چنان تنهایی‌ست که مرگ را از یک مرز مشخص به محدوده‌ای پیوسته با زندگی تبدیل می‌کند تا جایی که در زنده یا مرده بودن عمو ایزاک در فیلم توت‌فرنگی‌های وحشی باید شک کرد. این‌که چرا دغدغه‌ی تنهایی انسان مدرن در سینمای برگمان در قالب مردان و زنان سال‌خورده رخ می‌نماید، خود به زمینه‌های جامعه‌شناختی شمال اروپا بازمی‌گردد.
علاوه بر فیلم‌برداری سیاه و سفید و استفاده از کنتراست‌های شدید و تمرکز نور بر روی بازیگران، در برخی از صحنه‌ها، از شرایط آب و هوایی سوئد برای القای فضای رخوت و پوچی آخرین روزهای زندگی یک مرد (یا نخستین روزهای مرگ یک مرد!) استفاده‌ی فوق‌العاده‌ای شده است.
پرفسور پیری که خاطراتش را مرور می کند و قرار است به او دکترای افتخاری بدهند موضوع داستان فیلم است پیرمرد که فردی منزوی و غمگین است و زندگی شاد و خوبی هم با همسرش نداشته است در طی مسیری که برای گرفتن جایزه اش با عروسش طی می کند مرتبا خاطرات گذشته برایش تداعی می شود و حسرت رفتار گذشته را می خورد و ...

جمعه ۱۱ آبان ماه:
فیلم سینمایی"لحظات به یاد ماندنی" به کارگردانی جان ترول محصول ۲۰۰۸ است.
این فیلم داستان زندگی زنی به نام ماریا است که در شهر کوچکی در سوئد و در سال های اولیه قرن بیستم به همراه همسر معتاد و مشکلات مالی بسیاری روزگار می گذراند. همسر او کارگر است و بارها و بارها قرار بوده اعتیاد خود را ترک کند و موفق نشده است. اما ماریا با صبر و بردباری زندگی خانوادگی خود را ادامه می دهد و همسر و بچه ها را در کنار یکدیگر حفظ کند. او چاره ای ندارد تا به عنوان خدمتکار در منزل دیگران کار کند. فقر و گرسنگی به خانواده فشار می آورد و ماریا قصد دارد دوربین عکاسی قدیمی خود را بفروشد. ماریا این دوربین را سال ها پیش در یک قرعه کشی برنده شده است. اما صاحب مغازه او را از فروختن دوربین منصرف می کند و...

عناوین فیلمهای این هفته سینمای ملل شامل"نامه ای به همسرم "، "دلتنگی "تجارت سیاه"، "شکارچیان"، "توت فرنگی های وحشی "، "شرور"و "لحظات به یاد ماندنی" هستند.
سینمای ملل و فیلمهای برگزیده سینمایی سوئد از شنبه ۵ تا جمعه ۱۱ آبان ساعت ۱۹ از شبکه نمایش پخش شده و ساعت ۰۳:۰۰ و ۹:۳۰ روز بعد باز پخش می شوند.

Portfolio image