مرور آثار تدوینگرِ " هامون " در شبکه نمایش


مرور آثار تدوینگرِ " هامون " در شبکه نمایش

 

بنابر اعلام روابط عمومی شبکه نمایش، این هفته در بخش صحنه گران، به مرور آثار "حسن حسندوست " تدوینگر باسابقه کشورمان پرداخته می شود.

 

حسن حسندوست از ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۴ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت کرد و در این مدت دو فیلم کوتاه هشت میلیمتری به‌نام‌های سیلی و نبرد ساخت. در سال ۱۳۵۵ به مدرسه عالی سینما و تلویزیون، که بعدها به دانشکده صدا و سیما تغییر نام یافت، رفت و در رشته تدوین دانش آموخت. سه سال بعد به استخدام صدا و سیما درآمد و به عنوان کارمند واحد تدوین شبکه اول سیما مشغول به کار شد و در سال ۱۳۶۴ در سمت دستیار کارگردان و تدوینگر در فیلم شهر موش ها فعالیت خود را در سینما آغاز کرد.

وی تا به حال در بیش از ۷۶ فیلم در سینمای ایران همکاری داشته است  که از معروفترین کارهای او می توان به آثاری مثل هامون، مادر، بچه های آسمان، شهر موشها و ... اشاره کرد.

 او بیش از ۵ بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین از جشنواره فجر شده است که سه بار، در ۱۳۶۸ برای هامون، بار دیگر در ۱۳۷۵ برای بچه‌های آسمان و در ۱۳۸۶ برای آواز گنجشکها برنده جایزه سیمرغ بهترین تدوین شد. تدوین رنگ خدا نیز جایزهٔ جشن خانه سینما را برای او به ارمغان آورد.

فیلم های "کیسه برنج"، " تولد یک پروانه"، " آواز گنجشک ها"، "جیب برها به بهشت نمی روند"، "هامون" ، " خدا نزدیک است" و "یه حبه قند"  آثاری هستند که با تدوین این تدوینگر، به ترتیب از شنبه ۷دی ماه تا جمعه ۱۳دی، ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش شده و در ساعت ۰۳:۰۰ و ۰۸:۰۰ روز بعد باز پخش می شوند

Portfolio image