درگذشت دو سینماگر اسکاری از دو نسل/ فیلمبردار«ارباب حلقه ها» در سن ۵۹ سالگی از دنیا رفت


سخنگوی انجمن فیلمبرداران استرالیا اعلام کرد: «آندرو لزنی» که پیش از یک دهه از فعالیت حرفه‌ای خود را صرف فیلمبرداری شش قسمت از مجموعه «ارباب حلقه‌ها» و همچنین سری فیلم‌های «هابیت» به کارگردانی «پیتر جکسون» کرده بود، در سن ۵۹ سالگی و بر اثر حمله قلبی درگذشت.

وی در سال ۲۰۰۱ برای فیلمبرداری اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های علمی تخیلی «ارباب حلقه‌ها» با عنوان «یاران حلقه» موفق به کسب جایزه اسکار تصویربرداری شد.

این تصویربردار در فیلم‌های دیگری چون «کینک کنگ» (۲۰۰۵) و «استخوان‌های دوست داشتنی» (۲۰۰۹) نیز با «پیتر جکسون» کارگردان معروف نیوزلندی همکاری داشته است و در سال ۲۰۰۹ نیز فیلم معروف «طلوع سیاره میمون‌ها» به کارگردانی «روپرت وات» را فیلمبرداری کرده است ضمن اینکه وی اخیرا فیلمبرداری فیلم «غیبگوی آب»، اولین تجربه کارگردانی «راسل کرو» بازیگر صاحب نام استرالیایی را بر عهده داشته است که به تازگی نمایش خود را در سینماهای آمریکا آغاز کرده است.​

از جمله دیگر فیلم‌های مطرحی که «آندرو لزنی» فیلمبرداری آن را بر عهده داشته است می‌توان به فیلم علمی تخیلی «من یک افسانه هستم» (۲۰۰۷) به کارگردانی «فرانسیس لاورنس» و با بازی «ویل اسمیت»، فیلم «آخرین هواشکن» (۲۰۱۰) ساخته «ام نایت شیامالان» و فیلم «شفا» (۲۰۱۴) از «کریک موناهان» اشاره کرد.

بر اساس گزارش سینماپرس همچنین«دان منکیویز»، فیلمنامه نویس هالیوودی که برای پروژه سینمایی «می‌خواهم زنده بمانم» نامزد جایزه اسکار شده بود، در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

وی که شب شنبه براثر سکته قلبی در خانه‌اش در کالیفرنیا درگذشت در سال ۱۹۵۸ برای فیلم سینمایی «می‌خواهم زنده بمانم»، برنده جایزه اسکار شد و دارای خانواده‌ای هنرمند یود.

پدر او «هرمان جی منکیویز» است که در سال ۱۹۴۱ به طور مشترک با «اورسن ولز»، برای فیلم «همشهری کین» برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه شد.همچنین عموی او «جوزف ال.مکنزی» برای فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی فیلم «همه چیز درباره ایو» برنده جایزه اسکار شد.

Portfolio image