"هادی اسلامی" در جدول پخش صحنه گران (مرور آثار) در شبکه نمایش


این هفته در شبکه نمایش؛
فیلم های  از قهرمان شوریده  و نجیب" زیر گذر لوطی صالح" زنده یاد "هادی اسلامی "
به گزارش روابط عمومی شبکه نمایش، این هفته در بخش مرور پرونده کاری بازیگران، فیلم هایی از  هنرمند فقید،  "هادی اسلامی" در جدول پخش صحنه گران (مرور آثار) این شبکه قرار گرفته است.

هادی اسلامی بازیگر تئاتر، سینماو  تلویزیون ایرانی بود. وی فعالیت هنری خود را از دوره دبیرستان شروع کرد. سپس در دانشکده تئاتر به تحصیل پرداخت و با مدرک فوق‌دیپلمِ این رشته، در سال ۱۳۴۲ فارغ‌التحصیل شد. در همان سال با بازی در نمایشنامه "روسری قرمز" به جرگه هنرمندان حرفه‌ای تئاتر پیوست. از زمان تحصیل در دبیرستان به بازیگری در تئاتر پرداخت و پس از اتمام تحصیلات متوسطه در سال ۱۳۴۶ نمایشنامه "زیرگذر لوطی صالح" را که خود او آن را نوشته بود به صحنه برد که با موفقیت فراوان روبرو شد.
در پی آن هادی اسلامی کار در تئاتر را با دلگرمی بیشتر ادامه داد تا پس از انقلاب اسلامی که در سال ۱۳۵۸ بازی در سینما را نیز شروع کرد. نخستین فیلمی که از او به نمایش درآمد "دست شیطان" نام داشت و پس از آن به کار بازیگری در سینما به‌طور مداوم ادامه داد .
وی  چهره‌ ویژه‌ ای داشت؛ معصومیتِ دلنشینی که در صورت او بود به ویژه وقتی محاسنِ سفیدش بر چهره‌اش می‌درخشید می‌توانست او را یک‌سر به بازیگرِ نقش‌های مثبت تبدیل کند، اما در عین حال چهره ‌مردانه و چشم‌های نافذِ او ابزاری بسیار مناسب بود تا بتواند نقش‌های خاکستری را نیز به بهترین شکل بازی کند که تیزهوشی این بازیگرِ توانمندِ هنر ایران سبب شده بود تا او هم نقش‌های مثبت و هم نقش‌های خاکستری و نزدیک به منفی را بپذیرد و خود را به بازی در یک نوع نقش محدود نکند. از این‌رو وقتی کارنامه بازیگری او را مرور می‌کنیم، می‌بینیم که هادی اسلامی با وجود عمر کوتاه خود، در فیلم‌های گوناگونی نقش‌های مختلف و متفاوتی را بازی کرده است.
هادی اسلامی در طرح ارزشیابی هنرمندان به کسب درجه دکترای تئاتر نائل گردید. او در چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر، برای بازی نقشِ «نعمت» در فیلم "اتوبوس" اثر یدالله صمدی لوح زرّین بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد. نقش «نعمت» که رگه‌هایی از طنز نیز در پس چهره خشمگین و اغلب عصبانی‌اش دیده می‌شود، یکی از نقش‌آفرینی‌های ماندگار ستاره نجیب سینمای ایران است .
"سرب"  نام یکی از بهترین آثار مسعود کیمیایی، کارگردان نام‌دار و صاحب‌سبک سینمای ایران است. فیلم‌های کیمیایی را باید فیلمِ «قهرمان» دانست؛ قهرمان به معنای اصیل و کلاسیکِ آن و هادی اسلامی با بازی درخشان خود، یکی از بهترین و متناسبت‌ترین قهرمان‌های فیلم‌های کیمیایی را در «سرب» ماندگار کرده است.
هادی اسلامی زمانی که نقش پیرمردی به نام جواد جلالی را در فیلم "خواستگاری" اثر مهدی فخیم زاده  بازی می‌کرد، پنجاه ساله بود. یعنی نقشی را بازی می‌کرد که دست‌کم بیست و چند سال از سنّ خودش بزرگ‌تر بود. اما بازی بسیار روان و به‌ اندازه‌ او سبب شده بود که این اختلافِ سنّی به‌هیچ روی به چشم تماشاگر نیاید.
اسلامی در این فیلم نقش پیرمردی را بازی می‌کرد که پیرانه‌سر عاشق پیرزنی می‌شود که در همسایگیشان خانه داشته و مخالفت پسر که با این وصلت، مانع اصلی عاشق و معشوق سال‌خورده است. این فیلم با استقبال خوب تماشاگران روبرو شد و هر بار نیز که از تلویزیون پخش شده، باز مورد توجه قرار گرفته است.
هادی اسلامی علاوه بر سینما در چند سریال تلویزیونی از جمله "مرغ حق" در نقش شهید مدرس بازی کرده بود.
فیلم های ” مرغ حق”، ” مستاجر ”، ” اتوبوس ”، ” معما ”، ” طعمه ”، ” خواستگاری  ”و” سرب ” آثاری هستند که با بازی این بازیگر، به ترتیب از شنبه ۱۷ تا جمعه ۲۳ آذر ماه ، ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می شوند.

Portfolio image