«باشگاه مشتریان دالاس» علیه نظام پزشکی آمریکا


قصه زندگی «ران وودروف» که در دهه هشتاد میلادی به بیماری سرطان گرفتار شد و صدای وزارت بهداشت آمریکا را بلند کرد، به صورت یک فیلم سینمایی درمی‌آید.
این درام شرح حال‌گونه با نام «باشگاه مشتریان دالاس» جلوی دوربین می‌رود و متیو مکوناهی نقش اصلی آن را بازی خواهد کرد.

منتقدان سینمایی از این درام اجتماعی به عنوان فیلمی یاد می‌کنند که خاطره «دیوانه‌ای از قفس پرید» ساخته میلوش فورمن را زنده خواهد کرد.

آنها می‌گویند کاراکتر اصلی «باشگاه مشتریان دالاس»، شباهت زیادی به کاراکتر مک مورفی (بیمار معترض فیلم فورمن با بازی جک نیکلسن) دارد.

قصه واقعی فیلم درباره ران وودروف مردی 35 ساله است که در تگزاس زندگی می‌کرد و پس از انجام معاینات پزشکی متوجه می‌شود به بیماری سرطان دچار شده است.

پزشک به وودروف می‌گویند او فقط برای شش ماه زنده خواهد ماند و این مرد تصمیم می‌گیرد در زمان باقی مانده، یک کار مثبت انجام دهد.

از آنجا که کمبود دارو وجود دارد و وودروف هم حاضر نیست به راحتی جان خود را دست بدهد، دست به سازماندهی و تجارت داروی قاچاق می‌زند.

او داروهای حیاتی را که به دست بیماران نیازمند نمی‌رسد و توسط برخی از انجمن‌های پزشکی احتکار می‌شود را در اختیار بیماران قرار می‌دهد.

این اقدام ران وودروف در سال 1986 جنجال بزرگی به راه انداخت و با رسانه‌ای شدن اقدامات او، تعدادی از پزشکان و پرستاران با خطر از دست دادن کار خود روبرو شدند.

اقدامات این بیمار رو به مرگ، پرده از قاچاق داروهای کمیاب به خارج از کشور و فروش آن‌ها به چند برابر قیمت اصلی برداشت.

گائل گارسیا برنال بازیگر مکزیکی در نقش دکتر ران وودروف بازی خواهد کرد. هیلاری سوانک هم قرار است در فیلم بازی کند.

فیلم‌نامه فیم را کریگ بورتن و ملیسا والاک نوشته‌اند و قرار است ژان مارک والی فیلم‌ساز فرانسوی آن را کارگردانی کند.

کلید فیلم‌برداری «باشگاه مشتریان دالاس» تا دو هفته دیگر در لوکیشن‌های شهر نیو‌اورلئان (نزدیکی جایی که قصه در آنجا اتفاق افتاد) زده می‌شود.

این درام اجتماعی پرتنش و شرح حال‌گونه برای نمایش عمومی در فصل اسکاری فیلم‌های سینمایی، در نیمه دوم فصل پائیز سال 2013 آماده خواهد شد.

Portfolio image