آکادمی فیلم اروپا از برتولوچی تقدیر می‌کند


فیلمساز ایتالیایی برنده اسکار در بیست و پنجمین دوره جوایز فیلم اروپا تقدیر می‌شود. برناردو برتولوچی جایزه یک عمر دستاورد آکادمی فیلم اروپا را ماه دسامبر در مراسم سالانه جوایز فیلم اروپا که از آن به عنوان معادل اروپایی جوایز اسکار یاد می‌شود، دریافت می‌کند.

برتولوچی کار در سینما را به عنوان دستیار پی‌یر پائولو پازولینی در فیلم «Accattone» آغاز کرد و اولین فیلم بلند داستانی خود را در 21 سالگی ساخت.

«پیش از انقلاب» دومین فیلم او در سال 1964 با تحسین منتقدان روبرو شد. «دنباله‌رو» (1970) با بازی ژان-لویی ترنتینیان و استفانیا ساندرلی برنده جایزه دیوید دوناتلو بهترین فیلم شد و اولین نامزدی اسکار را برای برتولوچی به همراه داشت.

«آخرین تانگو در پاریس» (1972) با بازی مارلون براندو، ماریا اشنایدر و ژان-پی‌یر لئو دو نامزدی اسکار دیگر برای او به دنبال داشت و فیلم حماسی «1900» با بازی رابرت دنیرو، ژرار دوپاردیو و برت لنکستر، جایگاه برتولوچی را به عنوان یک فیلمساز مولف تثبیت کرد.

برتولوچی سال 1988 برای «آخرین امپراتور» برنده جوایز اسکار بهترین کارگردانی و فیلمنامه اقتباسی شد. این فیلم در مجموع برنده 9 جایزه اسکار، سه جایزه بفتا، یک جایزه سزار و 9 جایزه دیوید دوناتلو شد و در اولین دوره جوایز فیلم اروپا در 1988 نیز جایزه ویژه داوران را گرفت.

برتولوچی سال 2007 جایزه شیر طلایی یک عمر دستاورد جشنواره ونیز را دریافت کرد و سال 2011 نیز اولین نخل طلای افتخاری سالانه جشنواره کن به او اعطاء شد.

«من و تو» تازه‌ترین ساخته برتولوچی ماه مه در بخش خارج مسابقه شصت و پنجمین جشنواره کن به نمایش درآمد. «استراتژی عنکبوت»، «آسمان سرپناه»، «بودای کوچک» و «خیالباف‌‌ها» از دیگر ساخته‌های این فیلمساز متولد پارما است در 10 سال اخیر به خاطر مشکلات ناشی از فتق دیسک کمر فعالیت چندانی نداشته است.
برتولوچی مهمان افتخاری بیست و پنجمین دوره جوایز فیلم اروپا است که 1 دسامبر (11 آذر) در مالت برگزار می‌شود

Portfolio image