به یک جنایت کامل فکر کن


جوزف ال منکیه‌ویچ فیلم بازرس را سال ۱۹۷۲ کارگردانی کرد. فیلمنامه این فیلم براساس نمایشنامه معروفی به همین نام از آنتونی شفر نوشته شده است. کار نگارش فیلمنامه را نیز خود شفر انجام داده است. او که نگران بود نوشته‌اش جلوی دوربین فیلمبرداری تبدیل به چیز دیگری شود، به این شرط اجازه ساخت فیلم را داد، که فیلمنامه‌اش را خودش بنویسد.

بازرس یک کار دلهره‌آور پررمز و راز است که بخوبی حکایت از آن می‌کند که اقتباسی از یک نمایش صحنه‌ای است. فیلم با شعار تبلیغاتی «به یک جنایت کامل فکر کن، بعد یک قدم جلوتر برو.» به روی پرده سینماها رفت. قصه این فیلم پیچیده درباره مردی میانسال به نام اندرو وایک است که دلباخته تئاتر و بازیهای فکری است. او متوجه شده که همسرش می‌خواهد از وی جدا شود و با مرد دیگری به نام میلو تیندل ازدواج کند. میلو تصمیم می‌گیرد اندرو را از نزدیک ملاقات کند و ...

فیلم که محصول انگلستان است، از وجود ۲ بازیگر بزرگ سینما و تئاتر این کشور بهره گرفته است. لاورنس اولیویه و مایکل کین، هنرمند هفته شبکه نمایش، در فیلم به ترتیب در نقش اندرو وایک و میلو تیندل ظاهر شده‌اند. فیلم به دلیل حال و هوای تئاتری اش بازیگران اندکی دارد. دیگر بازیگران فیلم عبارتند از: الک کتوورن (در نقش بازرس دوپلر)، جان میتوز (کارآگاه تارانت)، ایو چنینگ (مارگارت وایک) و تدی مارتین (پلیس هیگز).

موریک جوزف مایکل وایت یا مایکل کین در سال ۱۹۳۹ در روترهیت لندن به دنیا آمد پدرش یک باربر در بازار ماهی بود و مایکل هم در ۱۵ سالگی مدرسه را رها کرد و پیش از آن که در کره به ارتش انگلستان ملحق شود تن به کارهای پست و پیش افتاده داد.
پس از بازگشت به انگلستان جذب هنر نمایش شد و خواست به این کار مشغول شود اما اولین چیزی که گیرش آمد یک شغل ساده به عنوان دستیار مدیر صحنه بود. او نام کین را به عنوان نام خانوادگی‌اش به توصیه مدیرش انتخاب کرد که آن را از یک اشراف زاده به نام کین موتینی برداشت کرده بود. در سال‌های بعد در بیش از صد درام تلویزیونی ایفای نقش کرد، سپس کارش به تئاتر کشیده شده و در نهایت به عنوان هنرپیشه ذخیره پیتر اوتول در نمایش دراز و کوتاه بلند انتخاب شد که بعدها در تورها همیشه او را ایفا کرد. سال ۱۹۶۴ این فیلم ماجرایی زولو مربوط به آفریقا بود که برای کین یک توجه جهانی به همراه داشت.
او به جای بازی در نقش یک سرباز معمولی این بخت را یافت تا نقش یک افسر اشراف زاده و ناتوان را بازی کند و پس از آن بود که نقش‌های مهم تر را بازی کرد. موفقیت کین در سینما با نقش هری پالمر در پرونده ایبکرس و نقش عنوان الفی ۱۹۶۶ وی را به بازیگر درجه یک تبدیل کرد. وی دو بار جایزه اسکار را از آن خود کرده است.
کین برای هانا و خواهرانش در سال ۱۹۸۶ اولین اسکار خود را به دست آورد و با اندک حضورهایش پایش به دهه ۹۰ کشیده شد. صدای کوچک؛ ۱۹۹۸ و قوانین خاندان سیدر؛ ۱۹۹۹ از جمله همین آثار هستند.

«بازرس» غزل خداحافظی بسیار خوبی از یک فیلمساز مستعد است. جیمز براردینلی در نقد سال ۱۹۹۸ خود بر فیلم (در زمان نمایش ویدئویی و تلویزیونی آن) چنین می‌نویسد: فیلم یک اثر دلهره آور شخصی از منکیه‌ویچ است؛ فیلمی غنی که بیننده را درگیر ماجراهای خود می‌کند.

فیلم «بازرس» روز شنبه ساعت ۲۱ و تکرار آن روز بعد ساعت ۱۱ از شبکه نمایش پخش خواهد شد.

Portfolio image