!یک روستای عجیب


فیلم سینمایی «ایستگاه متروک» به تهیه کنندگی حسین زندباف محصول سال ۱۳۸۰ است. کارگردانی این فیلم را علیرضا رئیسیان برعهده داشته و کامبوزیا پرتوی فیلم نامه آن را نگاشته است. محمد آلادپوش مدیر فیلمبرداری، حسین زندباف تدوینگر و پیمان یزدانیان آهنگساز این فیلم بوده‌اند. لیلا حاتمی، نظام منوچهری، مهران رجبی و محمود پاک نیت بازیگران اصلی این فیلم هستند.

لیلا حاتمی در فیلم «ایستگاه متروک» بازی قابل توجه‌ای را از خود ارائه کرده است؛ هرچند که شخصیت او در این فیلم به بسیاری دیگر از نقش‌های او شبیه بود اما با این حال فضای متفاوت این فیلم باعث جذابیت بازی او و فیلم شد.

داستان فیلم «ایستگاه متروک» از این قرار است که مهتاب و محمود که سال‌ها از ازدواجشان می‌گذرد، هنوز صاحب فرزند نشده‌اند. آنها سفری را به قصد زیارت به سوی مشهد آغاز می‌کنند. محمود هنگام رانندگی راه اصلی را گم می‌کند و برای پرهیز از برخورد با یک آهو از مسیر منحرف و اتومبیلش خراب می‌شود. در جست و جوی تعمیرکار به روستایی در بیابان می‌رسند که ساکنان آن کودکان و زن‌ها هستند. فیض الله، معلم روستا، تنها مرد روستاست و به محمود می‌گوید می‌تواند اتومبیل اش را تعمیر کند. مهتاب ابتدا از وضع بدِ اهالی روستا دچار بهت و حیرت می‌شود اما کم کم با بچه‌ها و ساکنان صمیمی می‌شود و...

علیرضا رئیسیان کارگردان فیلم «ایستگاه متروک» متولد ۱۳۳۴ در تهران است. او فارغ التحصیل کارگردانی از دانشکده صدا و سیما و دارای نشان درجه یک هنری، معادل دکتری افتخاری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. وی فعالیت سینمایی را با دستیاری کارگردان در فیلم‌های کوتاه آغاز کرد. از فعالیت‌های او می‌توان به ریاست کانون کارگردانان سینمای ایران، رئیس فرهنگستان هنر شاخه سینما، داور جشنواره فیلم فجر و جشن خانه سینما، رئیس هیأت داوران سینمای جوان و رئیس هیأت داوران نخستین جشنواره امید، عضو شورای عالی سیاست گذاری خانه سینما و عضو شورای صدور پروانه ساخت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد. از دیگر آثار این فیلم ساز می‌توان از فیلم‌های «چهل سالگی (۱۳۸۷)»، «پرونده هاوانا (۱۳۸۴)»، «سفر (۱۳۷۳)» و «ریحانه (۱۳۶۸)» نام برد.

فیلم «ایستگاه متروک» روز یکشنبه ساعت ۲۱ و تکرار آن روز بعد ساعت ۱۱ از شبکه نمایش پخش خواهد شد.

Portfolio image