مبارزه ارباب و رعیتی


فیلم سینمایی "سفر سنگ" به کارگردانی و تهیه کنندگی مسعود کیمیایی دوشنبه شب از شبکه نمایش پخش می‌شود.

در سفر سنگ، ارباب روستا، سال‌هاست که مالک تنها آسیاب آبادی است و مردم را استثمار می‌کند. او در ضمن از ساخته شدن آسیابی که بتواند منافع مردم را تامین کند، جلوگیری می‌کند. مدت‌ها است مردم روستا سنگ عظیمی را برای آسیاب تراشیده‌اند و آماده کرده‌اند اما برای حملش مزدوران ارباب همیشه مانع شده‌اند. بالاخره یک کولی به روستا می‌آید. ورود کولی به روستا احساسات فرو خفته مردم را بیدار می‌کند...

سعید راد، فرزانه تأییدی، محمدرضا فاضلی، حسین گیل، امراله صابری و آرش تاج تهرانی بازیگران این فیلم هستند. سفر سنگ محصول سال ۱۳۵۶ است و هوشنگ بهارلو مدیر فیلمبرداری، امیرفرخ تهرانی طراح دکور و اسماعیل ماهان و مجید انتظامی آهنگساز این فیلم اجتماعی بوده‌اند. مسعود کیمیایی علاوه بر کارگردانی و تهیه کنندگی "سفر سنگ"، نویسندگی آن را هم بر عهده داشته است.

"سفر سنگ" سال ۱۳۵۷ در جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره شرکت کرد و جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را دریافت کرد.

مسعود کیمیایی کارگردان فیلم «سفر سنگ» متولد ۱۳۲۰ در تهران است. وی حرفه فیلمسازی را با دستیاری ساموئل خاچیکیان در فیلم «خداحافظ تهران» آغاز کرد. او نخستین تجربه حرفه‌ای خود را در فیلم «بیگانه بیا» آموخت. کیمیایی با ساختن فیلم «قیصر» گام در مسیر دیگری نهاد، در حقیقت کیمیایی را می‌توان آغازگر موج نوی سینمای ایران نامید. شاخصه کیمیایی معرفی تعداد زیادی بازیگر به سینمای ایران است. از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به داستان نویسی اشاره کرد. کیمیایی از چهره‌های بحث‌انگیز و جنجالی سینمایی ایران است. اغلب آثار کیمیایی در ژانر اجتماعی- سیاسی است. او علاوه بر فعالیت‌های سینمایی، نوشتن رمان و شعر را نیز تجربه کرده‌است.
کیمیایی بعد از انقلاب کارگاه آزاد فیلم را بنیان نهاد. وی در سال ۱۳۸۹ برای فیلم "جرم" اولین جایزه سینمایی خود را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. وی تحصیلات آکادمیک کارگردانی ندارد و تمام آموخته‌های تکنیکی و فنی او از سینما به حضور در گروه دستیاران فیلم قهرمانان به کارگردانی ژان نگولسکو و دستیاری ساموئل خاچیکیان در فیلم "خداحافظ تهران" محدود می‌شود. از دیگر آثار این فیلمساز می‌توان به «داش‌آکل(۱۳۵۰)»، «گوزن‌ها (۱۳۵۴)»، «سفر سنگ (۱۳۵۶)»، «تیغ و ابریشم (۱۳۶۴)»، «سرب (۱۳۶۷)»، «دندان مار (۱۳۶۸)» و «رئیس (۱۳۸۵)»اشاره کرد.

سفر سنگ را دوشنبه ساعت ۲۳ و تکرار آن را چهارشنبه ساعت ۱ بامداد از شبکه نمایش ببینید.

Portfolio image