پاهایی که در ویتنام جاماند


درام جنگی «متولد چهارم جولای» محصول سال ۱۹۸۹ سینمای آمریکا به کارگردانی اولیور استون است. داستان این فیلم از زندگی‌نامه پرفروش ران کوویچ سرباز آمریکایی جنگ ویتنام اقتباس شده‌است. فیلمنامه «متولد چهارم جولای» را خود ران کوویچ و الیور استون به همراه هم نوشته‌اند.

ران کوویچ یک جوان آمریکایی ورزشکار بود. وقتی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد، در نیروی تفنگداران دریایی ارتش ثبت نام کرد تا برای جنگ به ویتنام برود. تصورش این بود که می‌رود تا جلوی کمونیست‌ها را بگیرد و از کشورش دفاع کند. سال ۱۹۶۸ در دومین ماموریت نظامی او به ویتنام یک گلوله ستون فقرات او را از هم گسیخت. او با بدنی که از کمر به پائین فلج شده بود، به خانه برگشت. احساسات و عواطف او هم مثل جسمش از هم پاشیده بود و این آغاز یک دوره طولانی بازسازی و تغییر شکل روحی برای او بود. دوران خاموشی و تولدی دوباره. تولد دوباره در چهارمین روز ماه جولای...

متولد چهارم جولای فیلمی است که بیشتر بار آن بر دوش بازیگر نقش اصلی فیلم است. اولیور استون، تام کروز را برای نقش رون کوویچ انتخاب کرد و او هم توانست فیلم را به بهترین حالت ممکن خود برساند. بازی تام کروز برای اولین بار برایش نامزدی جایزه اسکار را به همراه آورد. ریموند بری و کارولین کاوا در نقش پدر و مادر ران، کیرا سجویک در نقش همکلاسی او در دبیرستان و فرانک ویلی در نقش یکی از همرزمان ران و تنها کسی که ران می‌تواند به راحتی با او ارتباط برقرار کند، نقش‌های دیگر فیلم را ایفا کرده‌اند. فیلم مورد استقبال منتقدین قرار گرفت و به لحاظ فروش هم موفق بود. برای فیلم ۱۴ میلیون دلار هزینه شد و فروش فیلم حدود ۲۳۳ میلیون دلار بود.

در «متولد چهارم جولای» می‌بینیم که چگونه یک جوان آمریکایی به جنگ می‌رود و تمام اعتقادات خود را از دست می‌دهد. فیلمنامه اولیور استون و ران کوویچ فیلمنامه‌ای سراسر نماست که قصد دارد همه ابعاد جنگ ویتنام را واکاوی کند. این فیلم یک موفقیت تمام عیار برای استون به شمار می‌رفت. فیلم در ۸ بخش اسکار نامزد دریافت جایزه شد و دو اسکار بهترین تدوین و بهترین کارگردانی را به دست آورد. استون قصد داشت که صحنه‌های مربوط به جنگ را در خود ویتنام فیلمبرداری کند اما به دلیل آن که روابط سیاسی دو کشور در آن زمان عادی نشده بود، این اجازه را پیدا نکرد و او به ناچار این بخش از فیلم را در فیلیپین فیلمبرداری کرد.

اولیور استون فرزند پدری آمریکایی و مادری فرانسوی است. او در سال ۱۹۶۵ بعد از یک سال تحصیل در دانشگاه معتبر ییل به جنوب شرقی آسیا رفت تا در حومه سایگون به کودکان ویتنامی و چینی، زبان انگلیسی بیاموزد. چندی بعد به عنوان سرباز وظیفه به ویتنام بازگشت و پانزده ماه را در جنگ گذارند. استون آموزش فیلمسازی را در دانشگاه نیویورک آغاز کرد، جایی که مارتین اسکورسیزی یکی از استادان او بود. او در دهه ۹۰ یکی از برجسته‌ترین کارگردانان سینمای دنیا شد. صحنه‌های تاثیربرانگیز «متولد چهارم جولای»، سکانس‌های مفهومی «درها» و بازگشت تامی لی جونز از ویتنام در فیلم «بهشت و زمین» ماحصل کار استون در این دوران بود.

الیور استون همواره منتقد سیاست‌های جنگ طلبانه آمریکایی بوده و همیشه متفاوت با روال هالیوودی رفتار کرده‌است.«متولد چهارم جولای» دومین فیلم از سه گانه ضد جنگ استون به شمار می‌رود. پیش از این فیلم او جوخه را در سال ۱۹۸۶ ساخت که شاید معروف‌ترین فیلم او باشد. در سال ۱۹۹۳ او این سه گانه را با فیلم بهشت و زمین کامل کرد.

فیلم سینمایی «متولد چهارم جولای» ساعت ۲۳ یکشنبه و تکرار آن ساعت ۱ بامداد سه شنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image