نقشه‌ای برای فرار


فیلم سینمایی «اتاق یک» محصول سینمای ایران در سال ۱۳۶۵ است. رحیم رحیمی‌پور کارگردانی و نویسندگی این فیلم حادثه‌ای را بر عهده داشته است.

چند ماهی بیشتر از آغاز جنگ تحمیلی نگذشته است که سرهنگ ابراهیم علی اصغرلو افسر چترباز در یک عملیات نظامی توسط یکی از گروهک‌ها اسیر و زندانی می‌شود. سرهنگ چند بار اقدام به فرار می‌کند و سرانجام به همین دلیل محکوم به مرگ می‌شود و به «اتاق یک» که ویژهٔ اعدامی‌هاست منتقل می‌گردد در این اتاق سرهنگ با چهار زندانی همفکر آشنا می‌شود. وی در آغاز، با آن‌ها توافق ندارد ولی...

نریمان پیرام مدیر فیلمبرداری، اسحاق خانزادی میکس صدا، عباس درگهی عکس، صمد تواضعی تدوین، علی کسمایی سرپرست گویندگان و فرهنگ معیری طراح چهره پردازی این فیلم بوده‌اند. هوشنگ توکلی، عبدالرضا اکبری، افراشته سمندرپور، ناصر عرفانیان، احمد نصر، عباس نوذری، اکبر نیکرو، حامد تحصنی و عطاءاله زاهد در فیلم سینمایی «اتاق یک» نقش‌آفرینی کرده‌اند.

رحیم رحیمی پور متولد ۱۳۳۶ در اصفهان و فارغ التحصیل از مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی است. وی فعالیت هنری را با کارگردانی فیلم های کوتاه آغاز کرد. رحیمی پور فیلم‌هایی چون شیرین و فرهاد (۱۳۷۴)، مستاجر (۱۳۷۱)، انفجار در اتاق عمل (۱۳۷۰) و الماس بنفش (۱۳۶۸) را کارگردانی کرده است.

فیلم سینمایی «اتاق یک» ساعت ۱۷ شنبه و تکرار آن ساعت ۷ بامداد یکشنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image