فرود تقلبی بر روی مریخ


فیلم سینمایی «کاپریکورن یک» محصول سینمای آمریکا و انگلستان در سال ۱۹۷۷ است. پیتر هایمز کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی این فیلم ِ اکشن و علمی تخیلی را بر عهده داشته‌است.

چارلز بروبیکر فضانوردی است که اولین ماموریت همراه با سرنشین ناسا به سمت مریخ را هدایت می‌کند. ثانیه‌هایی قبل از پرتاب همه گروه از کپسول بیرون کشده می‌شوند و موشک بدون سرنشین زمین را ترک می‌کند و این برای بروبیکر مایه ناراحتی است. سرپرست برنامه توضیح می‌دهد که سیستم پشتیبانی عوامل حیاتی در سفینه مختل بوده است اما منتشر شدن خبر شکست ناسا در این پرتاب برای این سازمان تبعاتی جبران ناپذیر دارد. برنامه این است که آن‌ها فرود بر مریخ را صحنه سازی کنند و فضانوردان را در پایگاهی دور نگه دارند تا این کار انجام شود. اما همیشه روزنامه نگاری هست که به چیزی مشکوک باشد و...

پیتز هایامز نویسنده، فیلمبردار و کارگردان در سال ۱۹۴۲ در نیویورک متولد شده است. وی در سال ۱۹۷۲ اولین فیلمش با نام مرد سرگردان را ساخت. بازداشت، زمان ما، خیابان هانور، اتاقک ستاره، کاپریکورن یک، ۲۰۱۰، پایان روزها، پلیس زمان و دورافتاده تعدادی از فیلم‌های او هستند که اغلب آن‌ها در ژانر اکشن ساخته شده. هایامز ۲۴ کارگردانی در کارنامه دارد و ۱۳ فیلمنامه اش به فیلم تبدیل شده است.

پل لازاروس تهیه‌کننده، بیل باتلر مدیر فیلمبرداری و جری گُلداسمیت آهنگساز موسیقی متن فیلم سینمایی «کاپریکورن یک» بوده‌اند. حدود پنج میلیون دلار برای تولید این فیلم هزینه شده و صحنه‌های آن در کالیفرنیا و تگزاس تصویربرداری شده‌اند.

الیوت گولد در نقش رابرت کاولفیلد، جیمز برولین در نقش چالز بروبیکر، برندا واکارو در نقش کاس بروبیکر، سام واترستن در نقش پیتر ویلیس، هال هالبروک در نقش دکتر جیمز کلووی، اوجی سیمپسون در نقش جان واکر، کارن بلک و تلی ساوالاس در این فیلم بازی کرده‌اند.

فیلم سینمایی «کاپریکورن یک» ساعت ۲۳ شنبه و تکرار آن ساعت ۱ بامداد دوشنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image