روباتی دوست داشتنی


فیلم سینمایی "مرد ۲۰۰ ساله" به کارگردانی کریس کلمبوس و بازی رابین ویلیامز سه شنبه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می‌شود.

درام علمی تخیلی و عاشقانه "مرد ۲۰۰ ساله" محصول سال ۱۹۹۹ آمریکا و آلمان است که علاوه بر ویلیامز، بازیگرانی چون الیور پلات، سام نیل، امبت دیویدز و کرستن وارن هم در آن بازی کرده‌اند.

داستان این فیلم ۱۳۰ دقیقه‌ای درباره روبوتی آدم‌نما به نام اندرو مارتین است که به خدمت خانواده مارتین درمی‌آید. این خانواده به فاصله چند روز از ورود اندرو به خانه‌شان درمی‌یابند که او روبوتی معمولی نیست و می‌تواند فکر کند و احساس داشته باشد. در همین حال سازندگان مارتین هم سیستم‌های پیشرفته را روی او کار می‌گذارند...

فیلمنامه "مرد ۲۰۰ ساله" را نیکلاس کازان بر اساس یکی از داستان‌های آیزاک آسیموف نویسنده شهیر روس نوشته و جیمز هورنر هم آهنگساز آن بوده است. این فیلم با بودجه نسبتا زیاد ۱۰۰ میلیون دلار تولید شد و در اکران ایالات متحده و کانادا حدود ۵۸ میلیون دلار و در دنیا نزدیک به ۹۴ میلیون دلار فروخت.

رمان و فیلم هر دو شکل رمانتیک‌تری هستند که به مفاهیمی چون انسانیت، آزادی، عشق و اخلاق می‌پردازند. نظر منتقدین در مورد فیلم یکدست و یکنواخت نیست. مثلاً راجر ابرت در باره ابن فیلم معتقد است که" فیلم خوب شروع شده و منطقی پیش می‌رود و بعد به چاه رمانس‌های کارت‌پستالی سقوط می‌کند. رابین ویلیامز هم به عنوان بازیگری مشهور، نیمی از فیلم را پنهان در قالب فلزی و روباتیکش می‌گذراند و وقتی هم که بالاخره بیرون می‌آید، فیلمنامه از حس و حال می‌افتد. در نتیجه می‌توان پیشنهاد کرد در صورتی که حوصله‌اش را دارید، همان داستان کوتاه یا نهایتاً رمان را بخوانید."

این نظر ایبرت است، منتقد سخت گیری که بسیاری از فیلم‌های مطرح عالم سینما را به دلایل منطقی که ارائه می‌کند چندان نمی‌پسندد. در نتیجه نظر او را ملاک انتخاب خود قرار ندهید، همچون بسیاری از کاربران سایت آی ام دی بی، که با ایبرت موافق نیستند.

رابین ویلیامز که برای بازی در "مرد ۲۰۰ ساله" نامزد تمشک طلایی بدترین بازیگر مرد شده بود، سابقه یکبار بردن اسکار برای "ویل هانتینگ نابغه" و سه بار نامزدی برای "صبح بخیر ویتنام"، "انجمن شاعران مرده" و "سلطان ماهیگیر" را در کارنامه دارد. "مرد ۲۰۰ ساله" نامزدی اسکار بهترین چهره‌پردازی را هم برای گرگ کانوم به ارمغان آورد.

کریس کلمبوس، فیلمساز ۴۹ ساله آمریکایی، فیلم‌های موفقی چون "تنها در خانه ۲: گمشده در نیویورک"، "خانم داتفایر"، "هری پاتر و سنگ جادو" و "هری پاتر و تالار اسرار" را در کارنامه دارد.
"مرد ۲۰۰ ساله" ساعت ۲۳ روز سه شنبه از شبکه نمایش پخش خواهد شد.

Portfolio image