نسل سوم روایت خود را از انقلاب دارد


"فصل آخر" فیلمی از اسماعیل فلاح پور در فضای انقلاب اسلامی است؛ کارگردانی که سال‌ها از خاکریزی به خاکریز دیگر به دنبال معجزه روابط آدمها در فضای ترکش، خمپاره، موج و خون و گازهای شیمیایی می گشت. چند سال و پس از ساخت فیلم های «ما هنوز زنده ایم»و«یاران» از مجموعه سه اپیزودی اش در سیمافیلم «باز باران» را ساخت. داستان "باز باران" درهم تنیده شدن وقایع زندگی انسانهای بی دفاع با جنگی گریز ناپذیر است که نه سن و سال می شناسد و نه جا و مکان.

فلاح پور که به عنوان عکاس در کنار گروه روایت فتح حضور در جنگ را تجربه کرده، در اکثر فیلم‌هایش به دنبال نوع خاصی از کنکاش روانشاسانه به مقوله جنگ و مبارزه نگاه می کند.

فیلم تلویزیونی «فصل آخر» به کارگردانی وی توسط«امیرحسین شریفی» تهیه شده است. این فیلم تلویزیونی که دو سال پیاپی به مناسبت ایام ۱۵ خرداد به روی آنتن رفت؛ داستان دختری را روایت می‌کند که پس از مطالعه یکی از کتاب‌های پدرش با اتفاقات تکان‌دهنده‌ای رو به رو می‌شود. اتفاقات این داستان در دوران معاصر می‌گذرد و مطالب کتاب شخصیت‌های داستان را در فضای سال ۵۶ قرار داده و باعث می‌شود این جریان روی شخصیت‌های داستان تأثیر ‌گذارد. هوشنگ توکلی، فقیهه سلطانی، فرحناز منافی‌ظاهر و... از بازیگرانی هستند که در این تله فیلم نقش‌آفرینی کردند.

اسماعیل فلاح پور در سال ۱۳۴۶ در رشت دیده به جهان گشوده و فعالیت‌های هنری خود را از سال ۱۳۶۳ و با انجمن سینمای جوان ایران آغاز کرده است. وی در سال ۱۳۶۴ دوره کارشناسی سینما و در سال ۱۳۷۱ که اولین دوره کارشناسی ارشد سینما در ایران برگزار شد؛ موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد سینما گردید.

از فعالیت‌های هنری فلاح پور می‌توان به منتقد آثار سینمایی و تلویزیونی و همکاری با مطبوعات سینمایی طی سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۳ اشاره کرد.
وی اولین فیلم تلویزیونی خود را در سال ۱۳۶۷ به نام «تا صبح» برای گروه تلویزیونی سپاه و اولین فیلم سینمای بلند خود به نام «یک حرفه‌ای» را در سال ۱۳۷۴ و دومین فیلم سینمایی بلند را بنام «تیک» در سال ۱۳۸۰ کارگردانی کرد.

از فیلم‌های تلویزونی وی می‌توان به آثار زیر اشاره کرد.
«آوای مهربان» ۱۳۷۲ «در جستجوی گمشده» ۱۳۷۵ «داستان پاییزی» ۱۳۸۲
«بلند گریه کن» ۱۳۸۵ «ما هنوز زنده‌ایم» ۱۳۸۵ «امن ترین جای دنیا» ۱۳۸۶
«عبور از شب» ۱۳۸۶ «نابغه» ۱۳۸۷ «فصل آخر» ۱۳۸۷
«لحظه دیدار» ۱۳۸۸ سریال تلویزیونی«زمانی برای پشیمانی»

«فصل آخر» دوشنبه ساعت ۱۳ و تکرار آن یک بامداد روز بعد از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image