شیر و شعر در ترکیه


فیلم سینمایی "شیر" اثر دیگری از سمیح کاپلان‌اوغلو دومین فیلم هفته بررسی سینمای ترکیه در شبکه نمایش است.
داستان فیلم "شیر" درباره یوسف است که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده است. او با مادر بیوه‌اش در روستا زندگی می‌کند و از طریق فروش شیر و مواد لبنی امرار معاش می‌کنند، اما یوسف بیش از هر چیز به شعر و درج آن در نشریات علاقه دارد..

این فیلم محصول مشترک ترکیه، فرانسه و آلمان در سال ۲۰۰۸ است و کاپلان اوغلو آن را با نقش‌آفرینی سادت آکسوی، باسک کوکلوکایا و ملیح سلجوک کارگردانی کرده است.
سمیح کاپلان اوغلو نویسنده، کارگردان و تهیه کننده فیلم شیر از سردمداران موج نوی سینمای ترکیه محسوب می‌شود. او در سال ۱۹۶۳ در ازمیر متولد شد. در سال ۱۹۸۴ در رشته سینما و تلویزیون از دانشگاه دو کوز ایلول فارغ التحصیل و فیلمسازی را با ساختن فیلم‌های تبلیغاتی آغاز کرد. او همچنین به به مدت دو دهه مقاله‌هایی درباره سینما و هنرهای زیبا می‌نوشت و از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ نیز ستونی ثابت در روزنامه رادیکال داشت.

فعالیت سینمایی کاپلان اوغلو با دستیاری فیلمبردار در تعدادی فیلم مستند آغاز شد. کاپلان اوغلو نخستین فیلم سینماییش را در سال ۲۰۰۱ به نام دور از خانه ساخت که جوایزی از جشنواره‌های داخل و خارج از ترکیه کسب کرد. دومین فیلم او به نام سقوط فرشته (۲۰۰۵) منتخب جشنواره برلین بود و تحسین و ستایش گروه وسیعی از منتقدادن و تماشاگران سینما را در بسیاری از کشورهای جهان برانگیخت و یومورتا (تخم مرغ) سومین فیلم اوغلو است که در سال ۲۰۰۷ ساخته شد و نام او را بیش از پیش برسرزبان‌ها انداخت و جوایز مهمی را نصیب وی و بازیگران فیلمش ساخت. شیر ادامه فیلم تخم مرغ محسوب می‌شود و بخشی از سه گانه کاپلان اوغلو است که با فیلم عسل به پایان می‌رسد.

فیلم شیر به رابطه دگرگون شده مادر و پسری در جامعه معاصر ترکیه می‌پردازد و این رابطه در شخصیت یوسف و مادرش متجلی شده است. شیر در جشنواره ونیز نامزد جایزه شیر طلایی بهترین فیلم یکی از معتبرترین جوایز سینمای دنیا شد. این فیلم در جشنواره استانبول هم به نمایش در آمد و جایزه فیلم برگزیده منتقدان به آن رسید. اوزگور ایکن مدیر فیلمبرداری، فرانسوا کویکر تدوینگر، ناز ارایدا طراح تولید و کارگردان هنری فیلم شیر بوده‌اند.
فیلم شیر ساعت ۱۷ یکشنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image