قبری زیر درخت گیلاس


طعم گیلاس فیلم عباس کیارستمی است. نویسندگی فیلمنامه و کارگردانی و تهیه آن بر عهده کیارستمی بوده و در سال ۱۳۷۶ ساخته شده است. همایون ارشادی، عبدالحسین باقری، افشین خورشید باختری، صفرعلی مرادی، میرحسین نوری، احمد انصاری، حمید معصومی و الهام ایمانی بازیگران این فیلم هستند. کیارستمی به جز نقش اصلی فیلم که از آن همایون ارشادی بود برای نقش‌ها از نابازیگر استفاده کرد. تنها الهام ایمانی است که پس از این فیلم در یک فیلم دیگر بازی کرده است. او در سال ۱۳۷۸ در دست‌های آلوده بازی کرد.

مردی میانسال با نام ربیعی قصد دارد خودکشی کند. او گور خودش را در جایی خارج از دید و زیر درخت گیلاسی کنده است و قصد دارد چند قرص خواب بخورد و خودش را به گورش برساند و در آن دراز بکشد. تنها می‌ماند کسی که روی گورش بیاید و در آن خاک بریزد. ربیعی سوار بر اتومبیل شهر را زیر پا می‌گذارد تا کسی را پیدا کند که قبر او را پر کند. افراد مختلقی را سوار می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد این کار را انجام دهند. کاری که کمتر کسی است که حاضر به انجام دادن آن است.

عباس کیارستمی متولد ۱۳۱۹ تهران و فارغ التحصیل نقاشی است. فیلمسازی را مانند بسیاری دیگر در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع کرد. در سال ۱۳۴۹فیلمسازی را با یک فیلم کوتاه شروع کرد و سه سال بعد اولین فیلم سینمایی خود را با نام تجربه ساخت. مسافر فیلم بعدیش نامش را بر سر زبان‌ها انداخت. لباس برای عروسی، از اوقات فراغت خود چگونه استفاده کنیم، بهداشت دندان، گزارش، اولی‌ها، کلوزآپ، مشق شب، زندگی و دیگر هیج، زیر درختان زیتون، خانه دوست کجاست، باد ما را خواهد برد، پنج، ده و شیرین تنها بخشی از کارنامه فیلمسازی او هستند. دو فیلم آخر او کپی برابر اصل و مثل یک عاشق کیارستمی سبک خود را دی فیلمسازی دارد. سبکی که در سطح بین المللی هم شناخته شده است. او برای زیر درختان زیتون در جشنواره فیلم کن نامزد نخل طلا شد و سه سال بعد برای طعم گیلاس این جایزه را گرفت. کیارستمی از کارگردانان محبوب این جشنواره است و سه بار دیگر برای ده، کپی برابر اصل و مثل یک عاشق نامزد نخل طلای کن شده است. طعم گیلاس ساعت ۱۹ روز شنبه از شبکه نمایش پخش خواهد شد. تکرار آن را ساعت ۷ صبح روز یک شنبه خواهید دید.

Portfolio image