بازگشت به ریشه‌ها


فیلم سینمایی "تخم مرغ" به کارگردانی سمیح کاپلان اوغلو اولین فیلم هفته بررسی سینمای ترکیه در شبکه نمایش است.

داستان فیلم در مورد شاعری حدودا ۳۵ ساله به نام یوسف است است که بعد از مرگ مادرش به زادگاهش بر می‌گردد. شهری که سالهاست به آن برنگشته بود و خانه‌ای که در حال خرابی است. دختر جوانی به نام آیلار که از اقوام دور آنهاست در چند سال آخر عمر مادرش با او زندگی می کرده است. وقتی یوسف به خانه بر می‌گردد او وصیت مادرش را در هنگام مرگ به او می‌گوید...

تخم مرغ در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و اولین بار در جشنواره بین المللی کن به نمایش درآمد. سیمچ کاپلان اوغلو و اورچون کوکسالس فیلمنامه آن را نوشته‌اند. سیمچ کاپلان اوغلو و لیلتی بوتاسی تهیه کنندگان آن بوده‌اند و اوزگور اکن موسیقی متن فیلم را ساخته است.

فیلم سینمایی تخم مرغ حضور موفقی در جشنواره‌های بین المللی داشت و از جمله در جشنواره فجر هم شرکت کرده و برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و بهترین فیلمبرداری شد. در جشنواره سارایوو جایزه بهترین بازیگر زن و جایزه قلب سارایوو به سعادت ایشیل آکسوی رسید. آکسوی در جشنواره بین المللی آنکارا و جشنواره بین المللی والدیویا هم جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. تخم مرغ در جشنواره بین المللی استانبول هم جایزه بهترین فیلم را برد و در جشنواره پرتغال طلایی آنتالیا برنده شش پرتقال طلایی برای بهترین طراحی لباس، بهترین بازیگر تازه وارد، بهترین فیلمنامه، بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلمبرداری و بهترین فیلم شد.

تخم مرغ سومین فیلم سمیج کاپلان اوغلو کارگردان متولد سال ۱۹۶۳ در شهر ازمیر است. "دور از خانه" نخستین فیلم او بود و "سقوط فرشته" دومین فیلم او اولین بار در جشنواره برلین ۲۰۰۶ پخش شد. شیر، عسل و کودکان سارایوو هم فیلم‌های دیگر کاپلان اوغلو هستند.

نجات ایشلر نقش یوسف را در فیلم بازی می‌کند. سعادت ایشیل آکسوی در نقش ایلار، اوفوک بایراکتار در نقش هالوک، گولچین سانتیرچی اوغلو در نقش گول، و سمرا کاپلان اوغلو در نقش زهرا بازیگران دیگر این فیلم بوده‌اند.
فیلم سینمایی تخم مرغ ساعت ۱۷ روز شنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image