رازهایی که ما را به لبه تاریکی می‌برند


درام مهیج جنایی و معمایی «لبه تاریکی» را مارتین کمپبل کارگردانی کرده و مل گیبسون از قهرمانان سینمای اکشن نقش اصلی آن را بازی کرده است.

داستان فیلم در مورد توماس کریون کارآگاه پلیس شهر بوستون است. دختر او توسط افرادی ناشناس کشته می‌شود. توماس با این گمان که جنایتکاران قصد کشتن او را داشته و به اشتباه، دخترش را به قتل رسانده‌اند، در صدد برمی آید که قاتلان را شناسایی کرده و به سزای اعمالشان برساند. او با ورود به دنیای دخترش و آشنا شدن با دوستان او، درمی یابد که با گروه‌هایی همکاری می کرده که قصد افشای فعالیت‌های مخرب هسته‌ای ایالات متحده آمریکا در یکی از شرکت‌های بزرگ را داشته‌اند...

لبه تاریکی محصول مشترک سال ۲۰۱۰ سینمای آمریکا و انگلستان بر اساس سریال موفق انگلیسی دهه ۱۹۸۰ به همین نام ساخته شده که در ایران هم پخش شده است. هم سریال و هم فیلم لبه تاریکی را مارتین کمپبل کارگردانی کرده‌اند. ویلیام موناهان و اندر بوول فیلمنامه را بر اساس فیلمنامه اصلی تروی کندی مارتین نوشته‌اند. هزینه تولید فیلم ۶۰ میلیون دلار و فروش آن در سینماهای دنیا ۸۰ میلیون دلار بود که ۴۳ میلیون دلار آن در آمریکا و کانادا به دست آمد. مل گیبسون در نقش توماس کریون، ری وینستون در نقش داریوش جدبر، دنی هیوستن در نقش جک بنت، بویانا نوواکوویچ در نقش اما کریون دختر توماس، شاون رابرتس در نقش برنهام و دنیس اوهارا در نقش مور در این فیلم بازی کرده‌اند.. مل گیبسون که پس از بازی در فیلم نشانه‌ها برای مدت هشت سال بازیگری را کنار گذاشته بود با لبه تاریکی بار دیگر به جلوی دوربین سینما بازگشته و نقطه قوت اصلی فیلم هم بازی درخشان او در نقش خود است. نوواکویچ بازیگر بوگسلاوی الاصل که از هفت سالگی در استرالیا بازی می‌کند هم برای بازی در نقش اما نامزد جایزه بهترین بازیگر زن سال استرالیا شد.

گراهام کینگ و تیم هدینگتون تهیه کنندگان لبه تاریکی بوده‌اند. موسیقی متن لبه تاریکی اثر هوارد شور آهنگساز کانادایی است که موسیقی حماسی و ارکستری مجموعه فیلم‌های ارباب حلقه‌ها را ساخته است. فیل مهوکش مدیر تصویربرداری، استوارت بایرد تدوینگر، پم دیکسون و کارولین پیکمن انتخاب بازیگران و تعیین نقش‌ها، توماس سندرز مجری طرح، گرگ بری، مارک ساترلی و سوزان وکسلر کارگردان هنری و جی هارت طراح صحنه فیلم بود اند.

مارتین کمپبل کارگردان نیوزیلندی این فیلم متولد سال ۱۹۴۳ است. در سی سالگی اولین فیلم خود را در کشورش کارگردانی کرد و در سال ۱۹۹۸ فیلم نقاب زورو را با بازی آنتونیو باندراس و کاترین زتا جونز ساخت. کمپبل برای این فیلم نامزد جایزه اسکار و گوی طلایی شد و به شهرت و اعتبار سینمایی رسید. این سینماگر نیوزیلندی دو قسمت از فیلم‌های جیمز باند را هم کارگردانی کرده است. در کارنامه شغلی او کارگردانی ۲۹ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی ثبت شده است. فیلم اکشن کوهنوردی حد عمود (۲۰۰۰)، فراسوی مرزها (۲۰۰۳)، فیلم ابرقهرمانی فانوس سبز (۲۰۱۱) و کاپیتان (۲۰۱۲) از موفق ترین آثار اوست.

فیلم سینمایی لبه تاریکی ساعت ۲۳ شنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image