گل‌ها انقلاب می‌کنند


مرور آثار ژرار دوپاردیو در شبکه نمایش با فیلم سینمایی تاریخی «استریکس و ابلیکس» ادامه می‌یابد.

ی اولین بار آستریکس̎ (کلاویه) به جنگی حماسی با ̎اوبلیکس̎ (دوپاردیو) خواهد رفت.... ̎اوبلیکس̎، ̎آستریکس̎ را به رومی‌ها تحویل می‌دهد... ̎آستریکس̎، سزار ساقط شده (یون) را به قدرت باز می‌گرداند... ̎ابراراکورسیکس̎ (گالابرو) صندوق مأمور جمع‌آوری مالیات رومی‌ها را می‌دزدد اما...

فیلم استریکس و ابلیکس علیه سزار محصول مشترک سال ۱۹۹۹ سینمای فرانسه و ایتالیا و آلمان به کارگردانی کلود زیدی است. ۴۸ میلیون دلار برای تولید این فیلم هزینه شد و فیلم در زمان انتشار خود گران ترین فیلم سینماییتولید فرانسه محسوب می‌شد و تا سال ۲۰۰۲ که قسمت دیگر مجموعه استریکس و ابلکیس یعنی استریکس و ابلیکس: ماموریت کلئوپاترا با هزینه‌ای بیشتر ساخته شد این جایگاه را در اختیار داشت. فروش فیلم در گیشه سینماهای دنیا هم بیش از ۷۳ میلیون دلار بود.

کریستین کلاویه در نقش استریکس، روبرتو بنینی در نقش اوبلکیس، لاتیا کاستا در نقش فالبالا، و روبرتو بنینی در نقش لوسیوس دترتیتوس در این فیلم بازی کرده‌اند.

این فیلم نخستین تلاش جدی برای جان دادن به دو شخصیت محبوب یک سری کتاب داستان مصور فرانسوی است. کتاب‌هایی که از نخستین چاپ شان تاکنون بیش از دویست و هشتاد میلیون نسخه در اروپا فروش داشته‌اند. انتخاب دو بازیگر نقش‌های اصلی بسیار خوب صورت گرفته و هم کلاویه و هم دوپاردیو واقعا به نمونه‌های اصلی نزدیکند.

کلود بری تهیه کننده، رنه گوچینی و ژرار لائوزیه نویسنده فیلمنامه، ژان ژاک گلدمن و رولند رومانلی آهنگساز و تونی پیرس رابرتز مدیر فیلمبرداری استریکس و ابلیکس بوده‌اند.

فیلم سینمای استریکس و ابلیکس ساعت ۲۱ چهارشنبه و تکرار آن ساعت ۱۱ صبح پنجشنبه ز شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image