لحظات سرنوشت ساز جنگ جهانی دوم


فیلم سینمایی «قلعه عقاب‌ها» یک درام اکشن با بازی کلینت ایستوود و ریچارد برتون است که داستان آن در جنگ جهانی دوم می‌گذرد.

در جنگ جهانی دوم یک هواپیمای انگلیسی مورد اصابت پدافند آلمانی‌ها قرار گرفته و در خاک آلمان‌ها سقوط می‌کند. نازی‌ها تنها بازمانده این هواپیما که یک ژنرال آمریکایی است را دستگیر کرده و به نزدیکترین مقر فرماندهی اس اس منتقل می‌کنند. این ژنرال اطلاعات کاملی از یک عملیات قریب الوقوع متفقین دارد ولی آلمانی‌ها این را نمی دانند. انگلیسی‌ها نیز بسیار نگران هستند که او این اطلاعات را افشا کند و تصمیم می‌گیرند به هر قیمت که شده...

قلعه عقاب‌ها محصول مشترک سال ۱۹۶۸ سینمای آمریکا و انگلستان است و برایان جی هاتن آن را کارگردانی کرده است. داستان فیلم نوشته آلیستر مک لین است که فیلمنامه فیلم و رمان قلعه عقاب‌ها را همزمان نوشته است. تصویربرداری فیلم هم در اتریش و باواریا انجام شده است. این اولین فیلمنامه مک لین بود اما هم فیلمنامه و هم فیلم موفقیت تجاری قابل ملاحظه‌ای داشتند.

گروه تولید فیلم تعدادی از عوامل حرفه‌ای سینما را برای این فیلم به کار گرفتند. یاکیما کانوت بدلکار باسابقه سینمای آمریکا دستیار کارگردان فیلم بوده و بیشتر صحنه‌های اکشن فیلم را او کارگردانی کرده است. آلف جوینت بدلکار انگلیسی هم به جای ریچارد برتون در صحنه‌های دشوار اکشن بازی کرده است. ران گودوین موسیقی متن فیلم را ساخته و آرتور ایبتسون هم مدیر فیلمبرداری آن بوده است.

ریچارد برتون نقش سرگرد اسمیت، کلینت ایستوود نقش شیفر، ماری یوره نقش ماری الیسون، پاتریک وایمارک نقش سرهنگ ترنر، مایکل هوردن نقش دریاسالار رولند، دونالد هیوستون نقش کریستینسن و پیتر بارکورث نقش برکلی را در فیلم قلعه عقاب‌ها بازی می‌کنند.

فروش فیلم قلعه عقاب‌ها در گیشه سینماها حدود ۲۱ میلیون دلار بود. این فیلم در جشنواره لورل نامزد دو جایزه بهترین درام اکشن و بهترین بازی اکشن برای کلینت ایستوود شد.

قلعه عقاب‌ها ساعت ۲۳ چهارشنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image