هفت سرباز روسی در مقابل لشکر تانک آلمانی


درام اکشن تاریخی و جنگی «ستاره» اثر از نیکلای لبدف در سال ۲۰۰۲ است که داستان آن در جنگ جهانی دوم می‌گذرد.

فیلمنامه ستاره را آلکساندر بورودیناسکی، یوگنی گریگوریف و نیکولای لبدف بر اساس داستانی از امانوئل کازاکویچ نوشته‌اند.
تابستان سال ۱۹۴۴ است و ارتش آلمان نازی در حال آماده کردن یک لشکر عظیم تانک برای یک یورش بزرگ به سوی نیروهای روسیه است. روس‌ها یک گروه ویژه هفت نفره از بهترین تک تیراندازان خود را برای یک عملیات شناسایی به پشت خطوط دشمن و درست پشت سر لشکر تانک آلمانی هم معروف به لشکر وایکینگ می‌فرستند. روس‌ها پیش از این دو گروه دیگر را برای عملیات مشابهی اعزام کرده بودند اما هیچکدام از آن‌ها برنگشتند و این هفت سرباز هم می دانند که احتمال زنده ماندن آن‌ها بسیار ضعیف است....

ستاره با هزینه‌ای حدود یک میلیون و سیصد هزار دلار ساخته شده و کارن شاه نظروف تهیه کننده و السکاندر لیتوینوف تهیه کننده اجرایی آن بوده‌اند. آلکسی روبنیچ آهنگساز، یوری نفسکی مدیر فیلمبرداری، لیدیا میلیوتی و ادوارد یومولین تدوینگر، لیودمیلا کوزاکووا طراح تولید، پاول لیپپاتوف طراح صحنه و مارفا بردنیکووا طراح لباس این فیلم بوده‌اند.

موسیقی متن فیلم ستاره جایزه قوچ طلایی بهترین موسیقی فیلم سال ۲۰۰۲ سینمای روسیه را از اتحادیه منتقدان فیلم این کشور دریافت کرد. ستاره در جشنواره هونفلور برنده جایزه بهترین فیلم و در جشنواره بین المللی کارلووی واری جمهوری چک هم نامزد جایزه گوی بلورین بهترین فیلم شد. این فیلم جنگی تاریخی همچنین در فستیوال نیکا که جشنواره ملی فیلم روسیه است، برنده سه جایزه بهترین موسیقی، بهترین صدا (الکساندر پوگوسیان) و پدیده سال (ایگور پترنکو) و نامزد سه جایزه بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (الکسی پانین) شد.

ایگور پترنکو نقش ستوان ترافکین، آرتیوم سیماکین نقش سرباز وروبیف، الکسی پانین نقش گروهبان کوشتیا ماموشکین، الکسی کراوشنکو نقش گروهبان آنیکانوف و آناتولی گوشکین نقش سرباز بیکوف و اکاترینا وولیشنکو نقش سرباز کاتیا سیماکووا را در این فیلم بازی می‌کنند.

فیلم سینمایی ستاره سه شنبه ۲۶ دی ساعت ۲۳ شب از شبکه نمایش پخش می‌شود و تکرار آن هم در ساعت سه بامداد جمعه از همین شبکه پخش خواهد شد.

Portfolio image