زخم های بی پایان


فیلم ماندگار و خاطره انگیز «از کرخه تا راین» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا شنبه از شبکه نمایش پخش می شود.

این فیلم که محصول سال ۱۳۷۱ است به سرنوشت قربانیان بمب‌های شیمیایی در جنگ ایران و عراق می‌پردازد. سعید که بر اثر بمب های شیمیایی نابینا شده به همراه گروهی از همرزمانش برای معالجه به آلمان اعزام می شود. لیلا خواهر سعید که سال هاست در آلمان با شوهر آلمانی و پسرشان یوناس (یونس) زندگی می کند، سعید را در آسایشگاه می بیند. بین سعید و یونس رابطه عاطفی عمیقی برقرار می‌شود. یکی از همرزمان بسیجی سعید قصد دارد پناهندگی کشور دیگری را بپذیرد و سعید و دوستان دیگرش نسبت به عمل او معترض هستند. با کوشش‌های پزشکان متخصص یکی از چشم‌های سعید معالجه می‌شود، اما آزمایش‌هایی که بر روی او انجام می‌شود روشن می‌کند که...

«از کرخه تا راین» در اولین سال اکران جوایز زیادی را به نام خود ثبت کرد. از جمله این جوایز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم برگزیده از یازدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۱)
* برنده سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی از یازدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۱)
* کاندیدای بهترین کارگردانی از یازدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۱)
*کاندیدای بهترین فیلمنامه از یازدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۱)
* کاندیدای بهترین بازیگر نقش اول زن در یازدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۱)
* کاندیدای بهترین جلوه‌های ویژه از یازدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۱)
* کاندیدای بهترین صدابرداری از یازدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۱)

سیف الله داد تهیه کنندگی این فیلم را بر عهده داشته و علی دهکردی، هما روستا، هانس نویمن، صادق صقایی، اصغر نقی زاده و ... بازیگران این فیلم هستند. لوکیشن اصلی این فیلم هم کشور آلمان بوده است.

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان این فیلم (متولد ۱۳۴۰ در تهران) است. او دانش‌آموخته رشته فیلمنامه‌نویسی از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر است. او فعالیت‌های سینمایی خود را با ساخت فیلمهای کوتاه و مستند در رابطه با سینمای جنگ آغاز کرد. او به غیر از کارگرانی به فیلمنامه‌نویسی و تدوین فیلم‌های سینمایی نیز پرداخته‌است. او برای ساخت فیلم آژانس شیشه‌ای جایزه بهترین فیلمنامه و کارگردانی را از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

او تا کنون موفق شده برای فیلم‌های «دیده‌بان»، «مهاجر»، «آژانس شیشه‌ای»، «از کرخه تا راین»،«به نام پدر» و به رنگ ارغوان برنده جایزه از جشنواره فیلم فجر گردد.

«از کرخه تا راین» روز شنبه ساعت 19 و تکرار آن 9 صبح روز بعد از شبکه نمایش پخش می شود.

Portfolio image