دو دوست در برابر هم


تریلر جنایی و حادثه‌ای الماس ۱۳ در سال ۲۰۰۹ ساخته شده است و محصول سینمای فرانسه است. فیلمنامه بر اساس رمانی با همین نام از هوگو پاگان نوشته شده است. این اقتباس کار اولیویر مارشال و گیلز بهات است. گیلز بهات فیلم را کارگردانی کرده است و ژرار دوپاردیو، اولیویر مارشال، ایشا آرگنتو، آنه کوسن، آیشا مایگا، کاترین مارشال، اریک دشور، فردریش فرنای، جین فرانسیس وولف، پاتریک هاسترت، اورلین رکوینگ، جرالد مارتی، ساشا کرمر، فردریش لوبانسو و مارک زینگا بازیگران فیلم هستند. فیلم در فرانسه و بلژیک فیلمبرداری شده است و هزینه تولید آن حدود ۷ میلیون یورو بوده است.

محور داستان فیلم بر دپارتمان سیزدهم پلیس فرانسه، دایره جنایات سازمان یافته است. دایره‌ای که کار در آن بسیار مشکل است و نام فیلم هم به این دایره اشاره می‌کند. مت با بازی ژرارد دیپاردیو کارآگاهی سخت کوش و میانسال است که در این دایره کار می‌کند. دوست دوران کودکی او فرانک نوواک که بیمار شده است افسر دایره مواد مخدر است و در آستانه بازنشستگی است. او وارد کارهای خلاف قانون شده است و مواد مخدر جابجا می‌کند. مت در ابتدا چشم‌هایش را بر روی این ماجرا می‌بندد اما کار به جایی می‌رسد که او مجبور می‌شود که وارد شود.

گیلز بهات نویسنده و کارگردان فرانسوی ۶۳ ساله است. اولین حضور او در یک فیلم در سال ۱۹۷۱ در مجموعه تلویزیونی بانو مونسورو و به عنوان بازیگر بود. دو سال بعد اولین فیلمش را که فیلم کوتاه فردا صبح بود با بازی خودش کارگردانی کرد. رنگ و گریه اولین سینمایی او در سال ۱۹۷۸ ساخته شده است. داستان لعنتی عشق، خیابان بارباروس، اورژانس، کت‌های بلند و چارلی دینگو فیلم‌های سینمایی او تا سال ۱۹۸۷ هستند. او از این سال بیشتر به ساختن مجموعه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی روی آورد. بادهای مقدس و الماس ۱۳آخرین فیلم او، تنها فیلم‌های سینمایی او بعد از این سال هستند.

الماس ۱۳ ساعت ۲۱ روز شنبه از شبکه نمایش پخش خواهد شد. تکرار این فیلم ساعت ۱۱ صبح روز شنبه خواهد بود.

Portfolio image