عشق و نفرت به سبک هیچکاک


درام معمایی و رمانتیک و دلهره آور «مارنی» آخرین شاهکار آلفرد هیچکاک و یکی از مرموز ترین و پیچیده ترین آثار استاد تعلیق و دلهره سینماست.

مارگارت ادگار معروف به مارنی (بازی تیپی هدرن) زن جوانی است که ناراحتی‌های روانی عجیبی دارد. او وحشتی غیرطبیعی از رعد و برق و رنگ قرمز دارد و به مردها بسیار بی اعتماد است. مارنی علاقه‌ای عجیب به دزدی هم دارد. او مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار از محل کار خود دزدیده و فرار می‌کند...

مارنی محصول سال ۱۹۶۴ سینمای آمریکا است. جی پرسون آلن فیلمنامه آن را بر اساس رمانی از وینستون گراهام نوشته است. آلفرد هیچکاک تهیه کننده و کارگردان مارنی بوده است. حدود سه میلیون دلار هزینه تولید فیلم بود و فروش فیلم در سینماهای آمریکا به حدود هفت میلیون دلتار رسید. لوکیشن‌های تصویربرداری فیلم هم در آتلانتیک سیتی نیوجرسی، فیلادلفیا، کوههای بلو ریج و میدلبری ویرجینیا انتخاب شده‌اند.

برنارد هرمان آهنگساز، روبرت برکز مدیر فیلمبرداری، جرج توماسینی تدوینگر، رابرت بویل طراح تولید، و جرج میلو طراح صحنه فیلم مانری همه از اعضای ثابت و همیشگی گروه فیلمسازی هیچکاک هستند.

هیچکاک ابتدا گریس کلی را برای ایفای نقش مارنی در نظر گرفته بود. گریس کلی پیش از آن در چند فیلم هیچکاک از جمله پنجره عقبی و برای گرفتن دزد در نقش بازیگر نقش اول زن بازی کرده بود ولی او از بازی در این فیلم منصرف شد. و سپس هیچکاک تیپی هردن بازیگر نقش اول زن فیلم پرندگان را برای این نقش انتخاب کرد.

شان کانری بازیگر اسکاتلندی نقش مارک روتلند بازیگر نقش اول مرد فیلم را بازی کرد. دیان بیکر در نقش لیل، لوئیز لاتام در نقش برنیس ادگار مادر مارنی، مارتین گبل در نقش سیدنی رئیس سابق مارنی، ماریته هارتلی در نقش سوزان همکار مارنی، آلن ناپیر در نقش پدر مارک، مگ ویلی در نقش خانم تورپین و ملودی توماس اسکات در نقش کودکی مارنی در این فیلم بازی کرده‌اند.

آلفرد هیچکاک استاد ژانر معمایی و فیلم‌های دلهره‌آور و پرهیجان در تاریخ سینما است. او در سال ۱۸۹۹ در انگلستان به دنیا آمد. وی پسر دوم از سه فرزند یک سبزی فروش به اسم ویلیام هیچکاک بود. در سال ۱۹۱۵ در شانزده سالگی کارش را با سمت طراح تیتراژ فیلم شروع کرد. کارگردانی را در بریتانیا آغاز کرد و از سال ۱۹۳۹ کارش را در آمریکا پی گرفت و سال ۱۹۴۰ اولین فیلمش به نام ربکا را منتشر کرد.

هیچکاک با این که از سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین کارگردانان تاریخ است اما هیچگاه تا پایان عمرش در سال ۱۹۸۰ به جایزه اسکار نرسید. او در مجموع ۶۷ فیلم را کارگردانی کرد که از فیلم‌های صامت آغاز صنعت سینما تا فیلم‌های رنگی دهه ۱۹۷۰ را شامل می‌شود. از فیلم‌های معروف او می‌توان به سرگیجه، پنجره عقبی، شمال از شمال غربی، روانی، ربکا، سرگیجه و پرندگان اشاره کرد.

فیلم مارنی ساعت ۲۳ جمعه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image