ماکس مانوس: قهرمان اسکاندیناوی


مرد جنگ یک درام جنگی زندگینامه‌ای به کارگردانی یواخیم رونینگ و اسپن سندبرگ در مورد زندگی واقعی جنگجوی مقاومت نروژی ماکس مانوس در جنگ جهانی دوم است.

ماکس مانوس جوان نروژی که در فنلاند در جنگ زمستانی علیه شوروی شرکت کرده به کشورش باز می‌گردد در حالی که نروژ توسط آلمان نازی اشغال شده است. او با دوستان هم دانشگاهی اش تصمیم می‌گیرند بر علیه آلمان نازی شورش کنند ولی ماکس توسط گشتاپو پلیس مخفی آلمان دستگیر می‌شود و...

مرد جنگ محصول سال ۲۰۰۸ سینمای آلمان و دانمارک و نروژ است. توماس نوردست تیلر فیلمنامه آن را نوشته و یکی از تهیه کنندگان فیلم هم بوده است. آکسل هینی نقش ماکس مانوس (متولد سال ۱۹۱۴ و درگششته در سال ۱۹۹۶) قهرمان مقاومت نروژ را بازی می‌کند.

مرد جنگ در جشنواره بین المللی فیلم نروژ هفت جایزه از جمله بهترین فیلم نروژی، فیلم منتخب مردم، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین صدا، بهترین بازیگر نقش اول مرد (آمسل هینی) و بهترین بازیگر نقش مکمل زن (آنس کیتلسن) را به دست آورد.

داستان فیلم برگرفته از خاطرات ماکس مانوس و گزارش‌های و اسناد تاریخی دیگر است و تا حد زیادی دقت تاریخی در آن رعایت شده است. تصویربرداری مرد جنگ در انگلستان، اسکاتلند و نروژ انجام شده و در تولید فیلم حدود دو هزار نفر مشارکت داشتند و پنجاه میلیون کرون نروژ بودجه تولید فیلم بود.

اسوینونگ گولیمو و جان یاکوبسن تهیه کننده فیلم مردد جنگ بوده‌اند. تروند بیرکنز آهنگساز، گیر هراتلی آندرسن مدیر فیلمبرداری، آندرس رفن تدوینگر ومانون راسموسن طراح لباس این فیلم درام اکشن تاریخی و زندگی نامه‌ای بوده‌اند.

یواخیم رونینگ و اسپن سندبرگ دو فیلمساز نروژی هستند که معمولا با هم همکاری دارند. اولین فیلم آنها در سال ۲۰۰۶ یک وسترن اکشن کمدی با بازی سلما هایک و پنلوپه کروز و فیلمنامه نویسنده بزرگ فرانسوی لوک بسون بود. آنها در سال ۲۰۱۲ هم درام تاریخی کن-تیکی را متشر کردند که به عنوان نماینده سینمای نروژ در اسکار انتخاب شده است.

آلفرد هیچکاک استاد ژانر معمایی و فیلم‌های دلهره‌آور و پرهیجان در تاریخ سینما است. او در سال ۱۸۹۹ در انگلستان به دنیا آمد. وی پسر دوم از سه فرزند یک سبزی فروش به اسم ویلیام هیچکاک بود. در سال ۱۹۱۵ در شانزده سالگی کارش را با سمت طراح تیتراژ فیلم شروع کرد. کارگردانی را در بریتانیا آغاز کرد و از سال ۱۹۳۹ کارش را در آمریکا پی گرفت و سال ۱۹۴۰ اولین فیلمش به نام ربکا را منتشر کرد. هیچکاک با این که از سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین کارگردانان تاریخ است اما هیچگاه تا پایان عمرش در سال ۱۹۸۰ به جایزه اسکار نرسید. او در مجموع ۶۷ فیلم را کارگردانی کرد که از فیلم‌های صامت آغاز صنعت سینما تا فیلم‌های رنگی دهه ۱۹۷۰ را شامل می‌شود. از فیلم‌های معروف او می‌توان به سرگیجه، پنجره عقبی، شمال از شمال غربی، روانی، ربکا، سرگیجه و پرندگان اشاره کرد.

فیلم مرد جنگ ساعت ۱۷ جمعه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image