تقابل فئودال و کشاورز


مرور آثار علی نصیریان با پخش فیلم سینمایی آفتاب نشین‌ها از شبکه نمایش ادامه دارد.

آفتاب نشین‌ها فیلمی حادثه‌ای اجتماعی است که در سال ۱۳۶۰ ساخته شده است. فریدون جیرانی فیلمنامه آن را نوشته و مهدی صباغ زاده فیلم را کارگردانی کرده است.

علی نصیریان، حسین پرورش، بیژن امکانیان، محبوبه بیات، تفرشی آزاد، سعید نیوندی، آنیک، محمد پورستار، ولی الله مومنی، جلال موسوی، اسماعیل زانیچ، علیرضا هدای، رضا هوشمند، حمید دلشکیب، ولی الله بندپی، محمد گیلانی و محمدحسن پورمهر بازیگران فیلم هستند.

فیلم روایت روبه رو شدن یک کشاورز با یک فئودال است. عمادالملک صدری فئودالی متنفذ است. او با استفاده از نفوذش به روز زمین‌های روستاییان را تصاحب می‌کند. کشاورزی به نام سید حسینی نژاد هر بار از دست این فئودال شکایت می‌کند و هر بار با تحقیر و حبس روبه رو می‌شود. کشاورز در یک درگیری با عمادالملک، او را به قتل می رساند و در خانه معلم روستا پنهان می‌شود. پدر صدری وزیر کشاورزی است و با مرگ پسرش وارد روستا می‌شود تا ماجرایی که سبب قتل او شده است را پیگیری کند. با ورود او و اعتراض روستاییان ماجرا ابعاد دیگری پیدا می‌کند. فیلم ستمی را که در دوران نفوذ فئودال‌ها بر کشاورزان می رفته است نشان می‌دهد.

آفتاب نشین‌ها اولین فیلم صباغ زاده در مقام کارگردان و بیژن امکانیان به عنوان بازیگر است. صباغ زاده کارگردان ۶۱ ساله مشهدی ۱۹ فیلم ساخته است. سناتور، پرونده، گمشده، تصویر آخر، سال‌های خاکستری، بازی تمام شد و مهاجران فیلم‌های دهه ۶۰ او هستند. صباغ زاده در دهه هفتاد خانه خلوت، روزهای خوب زندگی، بدلکاران، عشق کافی نیست و مارال را کارگردانی کرد. بانوی کوچک، صبحانه‌ای برای دو نفر، پیشنهاد پنجاه میلیونی، راننده تاکسی، خاک و آتش و راه بهشت هم فیلم‌های اخیر او هستند. صباغ زاده برای خانه خلوت در سال ۷۰ کاندیدای سیمرغ بلورین جشنواره فجر شد.

آفتاب نشین‌ها ساعت ۲۱ روز پنج شنبه از شبکه نمایش پخش خواهد شد. تکرار این فیلم ساعت ۱۱ صبح روز بعد خواهد بود.

Portfolio image