بازبینی فیلم ماندگار مجیدی مجیدی


فیلم سینمایی ماندگار و تماشایی «رنگ خدا» پنجشنبه ساعت ۱۹ از شبکه نمایش پخش می‌شود.

رنگ خدا چهارمین ساخته بلند مجید مجیدی است. این فیلم از جمله آثار ماندگار تاریخ سینمای ایران است؛ فیلمی که با پیوند زدن مضمونی لطیف و معنوی به فرم و ساختاری جذاب و بدیع و بیانی سهل و ممتنع در داخل و خارج از کشور بر مخاطبانی وسیع تاثیری عمیق نهاد، که رنگ خدا را به خاطره زیبا بدل کرد.

داستان فیلم درباره محمد رمضانی فرزند نابینای هاشم است که در مدرسه نابینایان تحصیل می‌کند برای گذراندن تعطیلات به خانه بازمی گردد. هاشم که پس از مرگ همسر خود با مادرش زندگی می‌کند، تصمیم به ازدواج مجدد می‌گیرد. او به همین منظور محمد را به کارگاه نجاری می‌فرستد. مادر هاشم که به نشان اعتراض در مقابل این اقدام خانه را ترک کرده بود بعلت بیماری مجبور به بازگشت می‌شود و سرانجام در بستر بیماری از دنیا می‌رود. هاشم که با مرگ مادر خود و شنیدن جواب منفی از نامزدش بیش از همیشه احساس تنهایی می‌کند به سراغ محمد رفته و او را به خانه بازمی گرداند ولی...

حسین محجوب، محسن رمضانی، سلامه فیضی، فرحناز سفاری و... بازیگران این فیلم هستند.

مجید مجیدی کارگردان، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی است. او تاکنون موفق به کسب چهار جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در دوره‌های مختلف جشنواره فیلم فجر شده و همچنین از چندین جشنواره سینمایی خارج از ایران جوایزی را کسب کرده است. مجیدی در ۲۸ فروردین ۱۳۳۸ در شهر تهران به دنیا آمد. او بعد از دریافت مدرک دیپلم تحصیلاتش را در زمینه هنرهای زیبا ادامه داد.
مجیدی فعالیت هنری‌اش را قبل از انقلاب اسلامی ایران در عرصه تئاتر آغاز کرد. اولین اجرای او در تئاتر شهر تهران، نقشی در نمایش «نهضت حروفیه» به کارگردانی داوود دانشور بود. سپس در سال‌های دهه ۶۰ و ۷۰ هجری شمسی به تجربه‌هایی در زمینه بازیگری در سینما دست زد. او در فیلم بایکوت، در فیلم تیرباران در نقش شهید سید علی اندرزگو و در فیلم دو چشم بی‌سو نقش‌های ماندگاری را ایفا کرد.

در سال‌های بعد مجیدی به کارگردانی روی آورد. اولین فیلم‌های مجیدی چند فیلم کوتاه بودند، و اولین فیلم بلند وی به نام بدوک در سال ۱۳۷۰ برنده جایزه جشنواره فجر شد. مجیدی تا پایان سال ۲۰۰۶ میلادی، تنها کارگردان ایرانی بوده که فیلمی از او – بچه‌های آسمان- نامزد دریافت جایزه اسکار شده‌است. هم‌چنین او دو بار برنده جایزه بهترین فیلم در جشنواره سینمایی مونتره‌آل شده که در تاریخ از جشنواره بی‌سابقه بوده‌است.

مجیدی هم‌چنین در حوزه اندیشه و هنر اسلامی و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان بازیگر همکاری کرده‌است. از او به غیر از فیلمنامه‌هایی که خودش کارگردانی کرده، یک کتاب نیز به نام لاله و پونه منتشر شده‌است.

فیلم ماندگار «رنگ خدا» به کارگردانی مجیدی مجیدی روز پنجشنبه ساعت ۱۹ و تکرار آن ۹ صبح جمعه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image