اجرای خودسرانه عدالت


درام جنایی رمانتیک و دلهره آور «بهشت» اثری از تام تیکور کارگردان بااستعداد آلمانی است که آن را پس از درگذشت کریستف کیشلوفسکی فیلمساز بزرگ لهستانی بر اساس فیلمنامه‌ای از او به روی پرده آورد.

داستان فیلم درباره یک معلم انگلیسی به نام فیلیپا است که بمبی را در دفتر کارخانه‌داری جا می‌دهد که به تصور او مواد مخدر را در اختیار بچه مدرسه‌ای‌ها قرار می‌دهد. به طور اتفاقی بمب در یک آسانسور منفجر شده و باعث مرگ چهار فرد بی گناه می‌شود. فیلیپیا بی خبر از این موضوع بدون مقاومت تسلیم می‌شود و...

فیلم سینمایی «بهشت»، محصول مشترک سال ۲۰۰۲ پنج کشور آلمان، ایتالیا، آمریکا، فرانسه و انگلیس است. فیلم نامه بهشت را کریستف کیشلوفسکی و کریستوف پیسویچ به رشته تحریر درآورده‌اند. کیشلوفسکی قصد داشت آن را به عنوان اولین فیلم از سه گانه «بهشت، جهنم و برزخ» خود بسازد که عمرش کفاف نداد و در سال ۱۹۹۶ درگذشت.

کیت بلانشت بازیگر نقش اصلی فیلم «بهشت» یعنی فیلیپا است. او متولد سال ۱۹۶۹ در استرالیا است و در فیلم‌های «بابل»، «آلمانی خوب»، «الیزابت» و «من آنجا نیستم» هم از بازی کرده است. بازیگرانی چون جیووانی ریبیسی در نقش فیلیپو، رمو گیرونه در نقش پدر فیلیپو، استفانیا روکا در نقش رجینا، آلساندرو اسپردوتی در نقش آریل، و ماتیا اسبراگیا در نقش سرگرد گینی هم در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

بهشت با بودجه‌ای معادل یازده میلیون دلار ساخته شده و تصویربرداری آن در ایتالیا و آلمان انجام شده است. این فیلم در سال ۲۰۰۲ نامزد دریافت جایزه خرس طلای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین و در جشنواره فیلم اروپا همین سال نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمبرداری و بهترین فیلم نامه شد.

تام تیکور متولد سال ۱۹۶۵ در ووپرتال آلمان و یکی از معروفترین و بهترین کارگردانانی است که در این سال‌ها از سینمای آلمان به دنیا معرفی شده‌اند. نخستین فیلمی که تیکور را به شهرت رساند «بدو لولا بدو» در سال ۱۹۹۸ فیلمی با جلوه‌های ویژه و تکنیک‌های سینمایی بالا بود. پس از آن یک دارم فانتزی آرام و پیچیده به نام «پرنس و سلحشور» را ساخت. دو سال بعد از آن «بهشت» را کارگردانی کرد. «راست و درست» با بازی ناتالی پورتمن فیلمی کوتاه بود که تیکور آن را براساس فیلم نامه‌ای از خودش کارگردانی کرد. «عطر: داستان یک جنایت» دیگر ساخته این کارگردان آلمانی است که همانند بهشت درامی دلهره آور است.

فیلم سینمایی بهشت در برنامه پخش شبکه نمایش برای ساعت ۲۳ سه شنبه شب قرار دارد.

Portfolio image