افسانه‌های فنلاندی و هنرهای رزمی چینی


درام اکشن فانتری و ماجرایی «جنگجوی پیر» فیلم روز یکشنبه هفته بررسی سینمای فنلاند در شبکه نمایش است.

«جنگجوی پیر» داستان یک جنگجوی افسانه‌ای است که دو هزار سال پیش از میلاد مسیح در ناحیه‌ای از چین زندگی می‌کند. او صاحب صندوقچه‌ای به نام سامپو است که بر مبنای افسانه‌ها حامل خوشبختی و امید برای انسان‌هاست. دو هزار سال پس از میلاد مسیح جنگجوی افسانه‌ای در کسوت یک آهنگر در شمال فنلاند روزگار می‌گذراند. او همچنان صاحب سامپو است...

فیلم سینمایی جنگجوی پیر محصول مشترک سال ۲۰۰۶ چین، فنلاند، هلند و استونی است و تصویربرداری آن در چین و فنلاند و استونی انجام شده است. هزینه تولید این فیلم هم حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو بوده است. جنگجوی پیر نخستین فیلم سینمایی بلند آنیلا فیلمساز جوان فنلاندی است. آنیلا سال ۱۹۷۷ در هلسینکی به دنیا آمده و پیش از این چند فیلم کوتاه را ساخته بود. او در سال ۲۰۰۸ فیلم سینمایی سونا در مورد جنگ‌های سوئد و روسیه و در سال ۲۰۱۰ سریال رانوراتی را کارگردانی کرد.

فیلمنامه جنگجوی پیر را آنیلا به همراه مارکو یاتکولا، و پتری یوکیرانتا بر اساس داستانی از ایرو کوتنر نوشته‌اند. تومی ارونن در نقش کای، مارکو پلتولا در نقش برگ، جینگ چو ژانگ در نقش پین یو، کریستا کوسونن در نقش رونیا و هائو دانگ در نقش چو بازیگران نقش‌های اصلی فیلم جنگجوی پیر هستند و بیشتر نقش‌های فرعی هم توسط بازیگران چینی اجرا شده است.

جنگجوی پیر ترکیبی جالب از افسانه‌های محلی چینی و فنلاندی است و ماجراهای آن برگرفته از اشعار حماسی فنلاندی‌ها که در کتاب کالوالا جمع آوری شده است که در ژانر ووشیا و افسانه‌های هنرهای رزمی چینی قرار گرفته است.

جنگجوی پیر فیلم موفقی بود و انتشار بین المللی آن در بیش از ۳۰ کشور صورت گرفت. این فیلم در جشنواره یوسی مهمترین فستیوال ملی فیلم فنلاند دو جایزه بهترین طراحی لباس (برای آنا ولیپونن) و بهترین موسیقی (کیمو پوهیونن و سامولی کوسمینن) را دریافت کرد و در جشنواره بین المللی فیلم‌های فانتزی نوشاتل سوئیس هم نامزد دریافت جایزه نرگس بهترین فیلم بلند شد.

فیلم سینمایی جنگجوی پیر ساعت هفده یکشنبه هفدهم دی و تکرار آن ساعت هفت صبح دوشنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image