شاهرخ خان


ستاره بودن در عالم سینما, معنائی فراتر از بازیگر بودن است, حتا فراتر از بازیگر خوب یا معروف بودن. یک ستاره, هم تایید مخاطبان عام سینما را با خود دارد؛ هم حمایت منتقدان خاص را, هم جوایز رای­گیریهای مردمی را گرفته و هم جوایز هیات داوران سخت­گیر را؛ و بالاخره هم درون مرزهای کشور خودش محبوب است و هم چهره­ای بین­المللی دارد. او الگوی دور و نزدیک خیلیهاست که لحظه به لحظه فعالیتهای حرفه­ای و خصوصیش را دنبال و ثبت میکنند. و چه بسا که طرفدارانش با جزئیات زندگی او بیش از جزئیات زندگی اقوام خودشان آشنا باشند! براین اساس, صنعت سینمای هند با آن کمیت بالای تولید داستانهای آشنای مردم­پسند, همیشه یکی از ستاره­سازترین سینماها را در سطح آسیا داشته, که در دو دهه اخیر آنها را به غرب هم شناسانده است. شاهرخ خان, بازیگر مسلمان هندی, یکی از این ستاره­هاست که طبق آمار میلیونها طرفدار دارد.

شاهرخ خان متولد 1965 است, و تبارش به افغانستان و پاکستان میرسد. او لیسانس خود را در رشته اقتصاد و فوق لیسانسش را در رشته ارتباطات جمعی گرفت, و سپس در مدرسه ملی درام در دهلی به تحصیل پرداخت. شاهرخ خان که از اواخر دهه 1980در تئاتر و تلویزیون دهلی فعالیت داشت, به بالیوود مهاجرت کرد و در سال 1992 در اولین فیلم سینمائیش با نام "دیوانه" Deevana ظاهر شد: نقشی که بسیار مورد توجه قرار گرفت و برایش جایزه بهترین بازیگر جشنواره فیلمفیر filmfare (جشنواره سینمای هند) را به ارمغان آورد. سال بعد نیز این جایزه را برای "بازیگر" Bazigar ربود, گرچه برای ایفای نقشی منفی. شاهرخ خان علاوه بر جوایز متعدد آسیائی, 30 بار دیگر نیز نامزد بهترین بازیگر همین جشنواره فیلمفیر شد که هشت تایشان را ربود: "انجام" Anjaam1995- "یک اتفاق" something happen 1999- "داستان عشق" love story 2001- "دوداس" Devdas 2003- او در سال 2004 موفقیت بین­المللی را نیز با فیلم "کشور خودمان" Swades تجربه کرد که در آن نقش یک دانشمند ناسا را ایفا مینمود. این موفقیت در سال 2011 و با "نام من خان است" My Name is Khun تثبیت شد: فیلمی با فروش جهانی بالا در مورد زندگی یک زوج هندی که پس از حوادث 11 سپتامبر باید از بیگناهیشان دفاع میکردند. شاهرخ خان که مدیر یک تیم و باشگاه کریکت است, فیلم موفق و ورزشی "برو جلو, هند!" Go India! را نیز بازی کرده است. به علاوه فیلم کمدی "چنای اکسپرس" Chennai Exxpress (3013) او نیز دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای هند شده است.

شاهرخ خان که صاحب یک کمپانی سینمائی و مجری برنامه های تلویزونی نیز هست, در برنامه­های انساندوستانه نیز فعال است, به خصوص در زمینه سلامت و تحصیل کودکان کشورش, و به همین خاطر در سال 2001 جایزه یونسکو را گرفته است. روزنامه لس­آنجلس تایمز در سال 2011  او را بزرگترین ستاره سینمای جهان نامید. و نیوزیوک نیز در سال 2008 شاهرخ خان را یکی از 50 انسان قدرتمند جهان دانست. ویژگی مهم بازیگر او, بی­مرز بودن نقشها, و وزنه­هاییست که خودش به نقش اضافه میکند. تفاوت شاهرخ خان در پذیرفتن نقشهای منفی, باعث موفقیت و تمایز او از سایر بازیگران معاصرش شده؛ و گرچه تا امروز در طیف وسیع بیش از 50 فیلم در ژانرهای کمدی و اکشن و ملودرام بازی کرده اما برخی جوایز خود را صرفا به خاطر ایفای نقش شرورها گرفته است. 

آخرین فیلم ها