بن استیلر


به دنیا آمدن در یک خانواده هنرمند و بازیگر, میتواند امتیاز خوبی برای شروع کار یک هنرپیشه باشد. پدرو مادری که کودکشان را از خردسالی سر صحنه فیلمهای خودشان میبرند, میانبر مهمی در مسیر حرفه­ای او محسوب میشوند تا در آینده ترس و تردیدی در مقابل دوربینها و پرژکتورها نداشته باشد. البته این خطر هم وجود دارد که نام و شهرت والدین آنقدر قوی باشد که فرزند همیشه با آنها مقایسه شده و در بزرگسالی هرگز نتواند از زیر سایه نامشان سر بلند کند. بن استیلر, کمدین محبوب معاصر, از نمونه­های خوش اقبالیست که والدینش کمدینهای سیار و متوسطی بودند و او را خیلی زود با عالم سینما آشنا کردند تا امروزه علاوه بر بازیگری و فیلمسازی, فیلمنامه نویس, صداپیشه و کارگردان و تهیه­کننده نیز باشد.

بن استیلر متولد سال 1965 است. او خود کودکیش را به خاطر سفرهای کاری و ضبطهای شبانه­ی خانواده­انش, نامعمول توصیف کرده است. اما متاثر از همین فضا بود که در هشت سالگی همراه دوستانش یک فیلم سوپرهشت ساخت, و در نه سالگی به عنوان هنرپیشه مهمان در یکی از سریالهای مادرش حاضر شد. بن که از اواخر دهه 70 میلادی نقشهای متعددی در تئاترهای سیار کودکان نیویورک داشت, در سال 83 از کالج شهری فارغ التحصیل شد. سپس کوتاه­مدت و در رشته سینما در دانشگاه لس­آنجلس ثبت نام کرد. او از سال 89 و با نوشتن متن برای برنامه­های تلویزیونی به هالیوود آمد, و در کمدی/درامهای خانوادگی چون "سنگین وزنها" Heavyweights (1995) ظاهر شد؛ اما ده سال طول کشید تا به عنوان یک کمدین موفق جا بیفتد: یعنی زمان بازی در کمدی "چیزی درباره مری" There is Something About Marry که محبوبیت زیادی نزد منتقدان و مخاطبان یافت. از دیگر کارهای موفق دهه 90 او یکی "مردان اسرارآمیز" (1999) Mystery Men است که ابرقهرمانها را به دنیای کمدی میاورد؛ و دیگری کمدی کنائی و ابزورد "خانواده سلطنتی تننبام" The Royal Tenenbaums(2000) درمورد سه برادر نابغه که در شرائطی نامعمول قرار میگیرند. او علاوه بر صداپیشگی در کارتونهای محبوبی چون مجموعه "ماداگاسکار" Madagascar (2008-2005), فیلمهای مجموعه­ای موفقی مثل "شبی در موزه" Night at the Museum (2006-2009-2014) را نیز در کارنامه دارد. اما موفقترین فیلم مجموعه­ای استیلر بیشک کمدی­رمانتیک "ملاقات با والدین" Meet the Parents (2000-2004-2010) است: ماجرای جوانی خوشقلب و بی­دست و پا که میکوشد به هرشکل جلو پدر زن سختگیر و شکاکش خودی نشان دهد. استیلر در سال 2013 و با سنت­شکنی در درام جدی "زندگی پنهانی والتر میتی" the Secret Life Of Walter Mitty نیز ظاهر شده و درخشیده است.

طبق آمار, فیلمهای بن استیلر در آمریکای شمالی مجموعا فروشی بالغ بر 6/2 میلیارد دلار داشته اند. او تا کنون 12 بار نامزد "تین چویس اواردز" یا انتخاب نوجوانان شده است, و 13 بار نامزد جوایز فیلمهای ام.تی.وی. به علاوه در سال 2011 جایزه ویژه چارلی چاپلین از جشنواره بفتا را به خود اختصاص داده است. استیلر او که معمولا با دیگر کمدین محبوب یعنی اوئن ویلسون زوج هنری میشود, سرپرست گروهی از کمدینهای معروف وهمرده خود نیز هست که مجمعهی تشکیل داده اند و فیلمهای انتخابیشان را با هم هماهنگ میکنند. او که هیچ ابائی از ذکر نام بازیگران الهامبخشش ندارد, در تقلید فیلمها و بازیگران دیگر هم ید طولائی دارد و مثلا فیلم کوتاهی در هجو "ماموریت غیرممکن" تام کروز ساخته است.

 

 

آخرین فیلم ها