پل واکر


بازیگران زیادی هستند که انگار صرفا برای نقشهای خاصی آفریده شده اند: در ژانرهای محدود و نقشهای مشابهی تثبیت میشوند و ماندگار. اما نه صرفا در حد کلیشه شدن, بلکه با دادن هویت و ابعاد جدید به نقش و ارتقا ژنر. چنین بازیگرانی معمولا علائق و تواناییهای فردی خود را به صحنهی سینما اضافه میکنند: مثلا مهارتشان در ورزشهای رزمی و آبی را با تکنیکهای سینمائی ترکیب کرده و چیزی جدید میافرینند. پل واکر از موفقترینهای این حیطه بود که عشق موروثیش به اتوموبیل و سرعت را به پردهی نقرهای هم کشاند. اما عجیب این که مرگ زودهنگامش نیز در شرائطی چون صحنهی فیلمهایش رخ داد: او که با سرعتی بیش از مجاز مشغول راندن اتوموبیل شخصیش بود تصادف شدیدی کرد تا در40 سالگی و اوج خداحافظی کند, و در ذهن هوادارانش همیشه جواناول موفقی بماند.

پل واکر در سال 1973 به دنیا آمد. پدرش مشتزنی دارندهی مدال بود, و پدربزرگش یک راننده حرفهای که برای اتوموییلهای کارخانه فورد مسابقه داده بود. پل که از دو سالگی در آگیهای تبلیغاتی ظاهر میشد, نخستین بار در سیزده سالگی و در کمدی ترسناک "هیولائی در کمد" به پردهی سینما آمد. دوران نوجوانی را به بازی در سریالهای محبوب نوجوانانپسند گذراند, و در جوانی در رشتهی زیستشناسی دریائی از دانشگاه فارغالتحصیل شد. پل اول بار در سال 98 و با فیلم کمدی "ملاقات با خانوادهی دیدل" Meet the Deedles نظرها را به خود جلب نمود. اما پس از ایفای نقشهای فرعی در اثار موفقی چون "پلزنت ویل" Pleasentvill(1998) و "جمجمه ها" Skulls(2000)؛ او با بازی در قسمت اول اکشن "سریع و خشن" Fast & Furious در سال 2001 بود که به شهرتی جهانی رسید: چنان که در 6 قسمت بعدی این فیلم نیز ظاهر شد. تمام این قسمتها از موضوعات مهیج و ثابتی چون مسابقات اتوموبیلرانی, درگیری نیروهای قانون و خلافکاران, انتقامهای شخصی, آدمربائی, و رقابتهای دوستانه برخوردار اند. در ادامهی این موفقیت, پل به نقش اول دیگر فیلمهای مشابهی چون "خط زمان" Timeline(2003) نیز تبدیل شد.

واکر سپس در تریلر جنائی "همیشه ترسان" Running Scared(2006) نقش یک مافیائی جوان و پرخروش را به عهده گرفت که به گفتهی کارگردان فیلم شباهت زیادی با شخصیت واقعی خودش داشت. او همزمان در فیلم ماجرائی "هشت درجه زیر صفر" Eight Below نیز حاضر شد که فروشی فوق العاده داشت. پل واکر که  بنیانگذار خیریهای برای کمک به بازماندگان بلایای طبیعی بود, هنگام برگشت از یک مراسم خیریه دچار تصادف و مرگ شد. چون نیمی از فیلمبرداری "سریع وخشن" هفتم انجام شده بود, ادامهی فیلم با حضور دو برادر پل و استفاده از تکنیکهای شبیهسازی کامپیوتری ساخته شد تا در سال 2015 اکران شود. فیلم "ساعتها" Hours نیز که داستانی پیرامون مصائب طوفان کاترینا داشت, پس از مرگ او اکران شد. پل واکر مجموعا در 32 فیلم و 12 اثر تلویزیونی ظاهر شد؛ و در سال 2014 همراه دوست و همبازی معروفش وین دیزل, جایزهی بهترین اجرای دو نفره جوایز ام.تی.وی را ربود.

      

آخرین فیلم ها