ماجراجويي در كنار دزدان دريايي


روزنامه جام جم  - لادن بهبودي : دهه 60 بخشي از برنامه هاي کودک تلويزيون، سريال هايي بودند که عصر هاي جمعه از شبکه يک پخش مي شدند، برنامه ها و سريال هاي نمايشي که آن قدر جذاب بودند که بيننده مشتاقانه يک هفته براي ديدن ادامه داستان ها و ماجرا هاي آن منتظر مي ماند.
    سريال جک هالبورن (Jack Holborn) که از شبکه نمايش در حال پخش است از جمله اين سريال هاي ديدني و پرطرفدار بود. علاقه مندان حتما چهره جک را بخوبي به ياد دارند، پسر بچه اي با موهاي لخت که سرنوشت، او را با دزدان دريايي همراه کرده بود. کاپيتان شرينگهام و برادر دوقلويش قاضي شرينگهام نيز ديگر شخصيت هاي اين سريال بودند که سرنوشت جک با سرنوشت آنها گره خورده بود.
    جک هالبورن 13 ساله در ابتداي سريال پسر يتيمي معرفي مي شود که دادگاه سرپرستي اش را به زوجي ميانسال مي سپارد. زمان اواخر قرن هجدهم و مکان بريستول انگلستان است. جک اصرار دارد او را فقط جک صدا کنند و نه جک هالبورن (اشاره به محلي که او را پيدا کرده اند). او آرزو دارد در کشتي کار کند و از طرفي مشتاق کشف راز زندگي خود و هويت پدر و مادرش است. جک در نهايت به هر شکلي با گروه دزدان دريايي به رهبري کاپيتان شرينگهام که به نظر مي رسد چيزي در مورد گذشته جک مي داند، همراه مي شود. کاپيتان شرينگهام، برادر دو قلويي به نام قاضي شرينگهام دارد که با روش هاي برادرش سخت مخالف است و سعي دارد هر طور شده برادر خود را به پاي ميز محاکمه بکشاند. به اين ترتيب جک در سفري پرماجرا و بسيار جذاب قدم مي گذارد که با فراز و نشيب هاي زيادي از جمله عوض شدن جاي دو برادر، رد شدن از منطقه بوميان وحشي و فروخته شدن به دست قاضي شرينگهام به عنوان برده همراه است.
    جک هالبورن داستاني با گره هاي جذاب و سرگرم کننده دارد که بيننده را همراه خود مي کند. تضاد اصلي در شخصيت برادران شرينگهام است؛ دو برادر دوقلو که يکي قاضي و ديگري دزد دريايي است. آنها نه تنها علاقه اي به هم ندارند بلکه از هم متنفرند و هر کدام ديگري را مانع بزرگ زندگي خود مي داند. سرانجام نيز قاضي شرينگهام برادرش را به دار مجازات مي سپارد. جک هالبورن هم پسري ماجراجو و البته با گذشته اي پر رمز و راز است. او دوست دارد در کشتي کار کند و سرنوشت، او را با کاپيتان شرينگهام سردسته دزدان دريايي همراه مي کند.
    واقعيت اين که زندگي راهزنان و دزدان دريايي با جذابيت ها و ويژگي هايش همواره مورد توجه نويسندگان و فيلمنامه نويسان بوده و هم در دنياي ادبيات و هم در عالم سينما بارها به آنها پرداخته شده است. اوج اين توجه را مي توان در سري فيلم هاي دزدان دريايي کارائيب ديدکه با تلفيقي از تخيل و افسانه در مورد دزدان دريايي ميليون ها بيننده را به سالن هاي سينما کشاند. سريال جک هالبورن نيز از اين جذابيت استفاده کرده و مخاطبان خود و بخصوص نوجوانان را همراه خود مي کند. نويسنده سريال که يک نويسنده انگليسي است از بستر حوادث داستان براي بيان بخشي از واقعيت هاي جامعه نيز استفاده کرده است. بي عدالتي، ظلم، فقر و تبعيض و برده داري از شاخصه هايي هستند که جامعه آن زمان انگلستان در آن آميخته شده بود و نويسنده با مهارت اين ويژگي ها رابا سرگذشت اين پسر بچه ماجراجو همراه کرده است.
    سريال جک هالبورن توليد شبکه تلويزيوني ZDF آلمان است که سال 1982 بر اساس يک داستان انگليسي نوشته لئون گارفيلد ساخته شد. کانال ZDF يکي از شبکه هاي فعال در زمينه توليد و پخش برنامه هاي کودک و نوجوان است که بيشتر سريال هاي کاراگاهي و پليسي توليد آن در کشور ما شناخته شده هستند که در اين ميان مي توان به سريال هاي کارآگاه کاستر و درک اشاره کرد.
    طيف بازيگران سريال جک هالبورن ترکيبي از بازيگران شناخته شده و چهره هاي جديد بود.پاتريک باخ بازيگر نقش جک هالبورن که سابقه بازي در سريال سيلاس را داشت بازي روان و قابل قبولي ارائه کرد. در کنار او ماتياس هابيش نقش قاضي و کاپيتان شرينگهام را بازي کرد که در تئاتر آلمان چهره اي شناخته شده بود. اين بازيگر آلماني که اکنون در پاريس زندگي مي کند، به ياد ماندني ترين بازي اش را در فيلم دشمن پشت دروازه انجام داد، فيلمي در مورد محاصره استالينگراد که سال 2001 به نمايش درآمد.
    ويژگي ديگر سريال جک هالبورن موسيقي آن است که پس از سال ها هنوز در حافظه بسياري از بينندگان اين سريال باقي مانده است. اين موسيقي راکريستين براون ساخته است. همچنين بيشتر صحنه هاي اين سريال در نيوزيلند فيلمبرداري شد.
    لئون گارفيلد (1996-1921) نويسنده کتاب جک هالبورن است که در انگلستان به خالق داستان ها و آثار تخيلي شهرت دارد. بيشتر مخاطبان داستان ها و نوشته هاي او کودکان و نوجوانان هستند و تم اصلي داستان هايش نيز موضوعات تاريخي است. او بيشتر در آثارش پيرو سبک چارلز ديکنز در داستان نويسي بود. بسياري از آثار و نوشته هاي او در قالب فيلم و سريال به نمايش در آمد که از آن ميان مي توان به سريال هاي اسميت و مورد عجيب آدلين هريس و همچنين فيلم هاي جک سياه ساخته کن لوچ کارگردان معروف سينما و فيلم روح آقاي کوربت با بازي پل اسکافيلد و جان هيوستون اشاره کرد. گارفيلد کسب چندين جايزه معتبر ادبي را نيز در کارنامه فعاليت خودداشته است.
    در پايان جا دارد به دوبله هنرمندانه اين سريال اشاره کنيم. جلال مقامي و بهرام زند در اين سريال به جاي يک بازيگر که دو نقش کاپيتان و قاضي شرينگهام را بازي کرده است، صحبت کرده اند. مهوش افشاري نيز با هنرمندي، گويندگي نقش جک هالبورن را انجام داده است.
    پاتريک باخ بازيگر نقش جک هالبورن متولد 1968 است و اکنون چهره اي کاملامتفاوت از دوران نوجواني خود دارد.او با بازي در سريال سيلاس که از تلويزيون ما هم به نمايش در آمد، شناخته شد و به دنياي بازيگري راه يافت.بازي او در سريال جک هالبورن نظر بيشتر منتقدان را جلب کرد و بسياري يکي از عوامل موفقيت اين سريال را بازي بي نظير او در اين نقش مي دانند.وي دو فرزند دارد و در هامبورگ زندگي مي کند. عمده فعاليت هاي او در سال هاي اخير در زمينه دوبله و صداپيشگي بوده است.

آخرین فیلم ها